• 2008-07-18

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty

Od 17 do 27 lipca 2008 roku we Wrocławiu potrwa 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie pokazanych ponad 230 filmów pełnometrażowych, pochodzących z 50 krajów, spośród których ponad 120 tytułów będzie miało polskie premiery oraz 340 filmów krótko i średniometrażowych.

W najważniejszym cyklu festiwalu – międzynarodowym konkursie NOWE HORYZONTY – tradycyjnie znajdzie się 18 premierowych, odważnych i oryginalnych filmów wybranych spośród setek tytułów prezentowanych na festiwalach filmowych na całym świecie. Jednemu z tych właśnie filmów publiczność przyzna Grand Prix – nagrodę główną festiwalu.

Po raz trzeci zorganizowany zostanie konkurs NOWE FILMY POLSKIE, prezentujący filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. W tym roku w nowej formule, do selekcji przyjmowane są filmy, które miały swoją premierę po 29 lipca 2007 roku, zarówno tytuły premierowe, ale także i te, które były pokazywane w kinach oraz na innych polskich i zagranicznych festiwalach.

Międzynarodowe jury przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, Pana Rafała Dutkiewicza w wysokości 100 tysięcy złotych (60 tysięcy dla reżysera i 40 tysięcy dla producenta). W tym roku po raz pierwszy jury przyzna także nagrodę za najlepszy debiut reżyserski w wysokości 40 tysięcy złotych, którą ufundował Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Pan Marek Łapiński.

Odbędzie się także konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – pozwalający festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. Filmy będą podzielone na trzy części – dokumenty, animacje i fabuły. Cykl ten organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Dodaj komentarz