• 2008-07-16

Podziemne przygody Alicji Romana Dziadkiewicza

W czwartek 17 lipca o godzinie 18.00 w Warszawie odbędzie się prezentacja dokumentacji warsztatu Romana Dziadkiewicza Alice’s Adventures Under Ground [Podziemne przygody Alicji] w ramach projektu Inne miasto, inne życie.

Podziemne przygody Alicji, Roman Dziadkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Podziemne przygody Alicji, Roman Dziadkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia dla tygodniowego warsztatu (a raczej kolektywnego researchu) było przeniesienie figury Alicji z Krainy Czarów (a idąc za pierwotnym tytułem książki L. Carolla Alicji z Podziemia) do realnych, hybrydowych przestrzeni współczesnej Warszawy – tych podziemnych/ukrytych i tych widocznych, ale niezauważanych w ramach rutynowej konsumpcji miasta. Stworzony przez uczestników bohater zbiorowy Alicja odświeżał percepcje miasta, własnego w nim zanurzenia, detalu. Obserwował i stymulował paradoksy.

(Sur)realna podroż po Warszawie miała wiele etapów – przestrzennych i znaczeniowych. wśród odkryć warto wymienić: zaburzenia skali (doświadczane i obserwowane, reprezentowane np. przez biżuterię na ciele miasta), wieloosobową szubienicę, totalną demobilizację, cienką różową linię i inne ażurowe formy kontroli i stymulacji zachowań w przestrzeni publicznej.
Pełna dokumentacja eksperymentu zostanie zaprezentowana podczas spotkania z Romanem Dziadkiewiczem, a jej wybór dołączony do prac zebranych w Malym Salonie.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Dodaj komentarz