• 2008-07-15

Zaide i Zapomniane bramy w Krakowskiej Operze Kameralnej

19 lipca 2008 r. o godzinie 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej będzie można zobaczyć singspiel w dwóch aktach Zaide Wolfganga Amadeusa Mozarta. W niedzielę 20 lipca o godzinie 20.30 na dziedzińcu Krakowskiej Opery Kameralnej będzie można zobaczyć widowisko muzyczne Zapomniane bramy.

Libretto do Zaide napisał Johann Andreas Schachtner. Tematyka Orientu z nieodłączną intryga haremową. Akcja rozgrywa się w egzotycznej, orientalnej scenerii i jest historią branki, oblubienicy sułtana, imieniem Zaide, obdarzonej gorącym uczuciem przez dwóch mężczyzn. W muzyce Zaide odnajdujemy niejedną perełkę Mozartowskiego stylu. Znakomicie charakteryzuje ona postaci libretta, dając także solistom możliwość popisów wokalnych.

Zaide (źródło: materiały prasowe)

Zaide (źródło: materiały prasowe)

Kierownictwo muzyczne– Tadeusz Wicherek

Inscenizacja i reżyseria– Wacław Jankowski
Scenografia, kostiumy– Katarzyna Mucha
Choreografia, kompozycja ruchu scenicznego – Jadwiga Leśniak-Jankowska

ZAIDE – Kamila Kułakowska (sopran)
GOMATZ – Maciej Gallas (tenor)
ALLAZIM – Robert Szpręgiel (baryton)
SOLIMAN – Paweł Fundament (tenor)
OSMIN – Michał Kutnik (baryton)
NARRATOR – Magdalena Kajrowicz
SERIBAN – Martyna Malcharek

Widowisko muzyczne Zapomniane bramy to dawne pieśni w języku jidysz (miłosne, biesiadne, modlitewne, obyczajowe, obrzędowe, popularne) oraz tradycyjne melodie żydowskie, w ciekawych, nowych aranżacjach,  z zachowaniem tradycyjnego klezmerskiego instrumentarium.

Śpiew, muzyka,  ruch – w kolejnych, zmieniających się obrazach – łączą  elementy mistycyzmu, cudowności, tęsknoty, uniesienia, radości i lęków w harmonijną całość, przenosząc nas  w wymiar zapomnianych światów Muzyka jest wieczną – trwającą w czasie, bez początku i końca – wartością.

Marta Krawczyk – śpiew,  Magdalena Gaisek – skrzypce
Mariusz Stępień – klarnet,  Mateusz Gurgul – akordeon
Mateusz Frankiewicz/ Andrzej Szwab – kontrabas

Dodaj komentarz