Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie

W dniach od 27 do 31 lipca 2008 r. w Warszawie potrwa Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina. Festiwal, popularyzujący życie i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Organizatorzy realizują go pomijając formę tradycyjnego recitalu. Koncerty, spektakle teatralne i baletowe, wystawy, pokazy mody odbywają się w Warszawie w obiektach związanych z osobą Fryderyka Chopina.

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora. Koncerty w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, to już tradycja tego festiwalu. W każdym roku Chopiniana goszczą w Łazienkach Królewskich, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym miejscu chopinowskich koncertów.

Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, ogromne poczucie humoru i talent komiczny a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie imprezy, jak: wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo, Chopin w piosence polskiej oraz koncerty, kierowane do najmłodszej widowni.

Program:

27 lipca g. 20.30
Inny świat, Monsieur Chopin; Amfiteatr – Łazienki Królewskie

28 lipca g. 20.30
Chopin – ex-sătŭrō; Amfiteatr – Łazienki Królewskie

29 lipca g. 18.00  
Inspiracje, Muzeum I.J. Paderewskiego; Łazienki Królewskie

30 lipca g. 18.00
Mistrz i uczeń, Estrada za Starą Pomarańczarnią lub Amfiteatr – Łazienki Królewskie

31 lipca g. 16.00
Maraton pianistyczny, Pomnik Fryderyka Chopina – Łazienki Królewskie

Dodaj komentarz