• 2008-07-12

Padle nuestro wygrywa Tofifest

Amerykański film Padre nuestro zwyciężył tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST w Toruniu. Film zdobył Grand Prix – Złotego Anioła oraz cztery wyróżnienia specjalne. Pozostałe trzy Złote Anioły trafiły do filmów z Polski, Australii i Niemiec. Nagroda im. Zygmunta Kałużyńskiego pojedzie zaś do Rosji, do Siergieja Bałabanowa, reżysera filmu Ładunek 200.

Wyreżyserowany przez Christophera Zalla Padre nuestro / Ojcze nasz to znakomity debiut o środowisku nielegalnych imigrantów z Meksyku w USA oraz o skradzionej tożsamości. Ta prowokująca historia to również dogłębna analiza człowieka pragnącego być kochanym. To znakomity przykład amerykańskiego kina niezależnego charakteryzujący się szybkim tempem i niespodziewanymi zwrotami akcji. Nagrodę ufundował Marszałek Województa Kujawsko – Pomorskiego.

Z kolei zdobywca Nagrody Specjalnej Jury – film Ramina Bahrani i Bahareha Azimi – Chop Shop to opowieść o Alejandro, osieroconym dwunastoletnim Latynosie, który mieszka w Willet’s Point, znanym również jako Żelazny Trójkąt, rozległych, przemysłowych terenach, pełnych warsztatów samochodowych i składowisk odpadów, w okolicy nowojorskiej dzielnicy Queens.

Zdobywca Nagrody im. Kałużyńskiego [nagrodzony też za najlepszą reżyserię] Siergiej Bałabanow i jego Ładunek 200 to historia przenosząca nas do ZSRR, w roku 1984. Niedługo nastanie Pierestrojka. Tymczasem w małym mieście, gdzieś na dalekiej prowincji, zostaje porwana córka lokalnego sekretarza partii. Tego samego wieczora, na przedmieściach, zostaje popełnione brutalne morderstwo. Sprawcą jest właściciel domu. Nagroda Kałużyńskiego – zgodnie z wolą spadkobierców – trafia do twórcy który fragmentem filmu dotknął absolutu. Dlatego film nagrodzono za wstrząsającą scenę finałową.

W Konkursie Polskim o nagrodzie decydowała publiczność, a Złoty Anioł trafił do Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego.

W konkursie krótkometrażowym wygrali Niemcy z Auf Der Strecke / On the Line. Wyreżyserowany przez Reto Caffi film to historia młodego ochroniarza obserwującego całymi dniami innych w swoim systemie wizyjnym. Najchętniej patrzy na młodą sprzedawczynię z sąsiedniej księgarni, w której jest zakochany po uszy. Patrzy na nią poprzez system kamer przemysłowych i szuka metody na nawiązanie kontaktu z dziewczyną. Ale pewnego dnia widzi ją na ekranach z innym chłopakiem.

Złoty Anioł w organizowanym po raz pierwszy Konkursie Forward!, pojechał do Australii. Otrzymał go film Look Both Ways wreżyserii Sarah Watt. Jury w uzasadnieniu napisało, że film otrzymał nagrodę gdyż jest dziełem łączącym sprawność realizacyjną z subtelnym ukazaniem ludzkich emocji. Specjalne wyróżnienie w tym konkursie trafiło także do australijskiego obrazu Left ear w reżyserii Andrew Wholley’a.

Wręczono też ważną dla tradycji festiwalu nagrodę regionalną ufundowaną przez Prezydenta Torunia nagrodę FLISAKA, która od 6 lat trafia na TOFIFEST w ręce najciekawszego twórcy z Kujaw i Pomorza. W tym roku otrzymał ją nagradzany w wicie toruński reżyser Waldemar Grzesik.

Dodaj komentarz