• 2008-07-11

Tomasz Mościcki w Galerii Jabłkowskich

Od 9 lipca w Galerii Jabłkowskich w Warszawie można oglądać wystawę Tomasza Mościckiego Moje miasto. Wystawa organizowana jest w ramach Warszawskiego Lata Fotografii i potrwa do 27 lipca.

Tomasz Mościcki -  krytyk teatralny, dziennikarz, artysta fotografik. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Publikuje regularnie w codziennej prasie i pismach specjalistycznych. Jest recenzentem teatralnym Dziennika oraz publicystą miesięcznika ODRA. Od 1990 roku związany jest również z Polskim Radiem – pracuje jako dziennikarz prestiżowego Programu II. Pracuje obecnie nad monografią słynnego międzywojennego teatrzyku Qui Pro Quo, która ukaże się jesienią tego roku.

Zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Fotografią zajmuje się od 1980 roku, jego specjalnością jest krajobraz rejestrowany w technice czarno-białej, a także przetwarzanie klasycznej fotografii monochromatycznej w rzadko już dziś spotykanych technikach szlachetnych. W swojej pracy wykorzystuje tradycyjne techniki czarno-białe, elektroniczną obróbkę obrazu, a także stosowaną na przełomie XIX i XX wieku technikę gumy dwu-chromianowej,  nadającą  fotografiom  niepowtarzalny  wygląd,  czyniącą z nich jednostkowe, niemożliwe do powtórzenia dzieło sztuki.

Tomasz Mościcki wystawiał swoje prace w  galeriach w Polsce (Warszawa, Kraków, Zamość, Zielona Góra), a także poza granicami kraju: w USA, Wielkiej Brytanii, w Holandii i na Cyprze. W roku 2000 przygotował wystawę poświęconą Grabarce, najważniejszemu sanktuarium polskiego prawosławia. Wystawa ta jest fragmentem zamierzonego na kilka lat projektu udokumentowania wschodniej ściany Polski. Fotografie te były również prezentowane w listopadzie 2000  roku w Hiszpanii oraz w grudniu 2001 w Nikozji.

W styczniu 2001 roku Tomasz Mościcki przygotował w Starej Galerii ZPAF wystawę poświęcona Cyprowi. We wrześniu 2002 roku w tym samym miejscu zaprezentował wystawę poświęcona budowie świeżo wówczas wzniesionego  i otwartego dla ruchu Mostu Siekierkowskiego. W październiku 2007 roku zaprezentował wystawę poświęconą Świętej Górze Athos.

Dodaj komentarz