• 2008-07-11

Bruce Checefsky w Zamku Ujazdowskim

14 lipca 2008 r. od rana w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie potrwa warsztat filmowy towarzyszący wystawie Stefana Themersona O potrzebie tworzenia widzeń. Warsztat poprowadzi Bruce Checefsky, artysta i teoretyk sztuki, dyrektor Reinberger Galleries, Cleveland Institute of Art. Jest on autorem rekonstrukcji dwóch zaginionych filmów Themersonów – Apteki (1930) i Drobiazgu melodyjnego (1933), zrealizowanych przy użyciu stołu trickowego.

Wystawa Stefana Themersona O potrzebie tworzenia widzeń prezentuje wizualne aspekty twórczości tego wszechstronnego artysty. W latach 1930-1946 wraz z żoną Franciszką Themerson nakręcili wspólnie siedem filmów eksperymentalnych, co uczyniło ich najważniejszymi twórcami polskiego filmu awangardowego. Pierwszy światłoobraz Themersonów Apteka był wprowadzeniem fotogramów w ruch. W tym celu zbudowali stół trickowy.

Stefan Themerson wspominał:

Zrobiliśmy rzecz następującą: zamiast układania przedmiotów na światłoczułym papierze, myśmy je układali na przezroczystej kalce kreślarskiej na poziomej szybie – i fotografowaliśmy (klatka po klatce) z dołu. Otrzymywaliśmy ruch przez zmianę położenia mocnych, nagich żarówek umieszczonych nad szybą. W przypadku dużych i ciężkich przedmiotów, a czasami ludzi (na przykład w filmie Zwarcie) przezroczysta kalka była ustawiana pionowo. Film wywoływaliśmy i służył jako negatyw. Kamerą była staroświecka żółta skrzynka z korbką z 1910 r. Przepadałem za nią. Można ją było zmusić, aby robiła to, co chcieliśmy. Nowoczesna kamera zmusza nas, abyśmy robili to, co mieści się w zakresie jej możliwości.

Stół trickowy został zrekonstruowany na potrzeby wystawy, daje on możliwość zwiedzającym tworzenia własnych filmów.

Dodaj komentarz