• 2008-07-10

Punkty odniesienia w Muzeum Narodowym

Od 25 lipca do 30 września  2008 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę ponad 40 prac 19 polskich artystów: Punkty odniesienia.

To pierwsze przedstawienie szerokiej publiczności pełnej kolekcji prac, gromadzonych już od dziesięciu lat przez Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej, która została założona przez Muzeum Narodowe w Warszawie i kancelarię GESSEL i której celem jest promowanie polskiej sztuki współczesnej.

W tym roku mija dziesiąta rocznica pierwszego zakupu dokonanego przez Fundację. Jest to dobry moment, aby poddać publicznej ocenie zgromadzone dzieła, będące uzupełnieniem i kontynuacją kolekcji Muzeum Narodowego w zakresie polskiej sztuki współczesnej. Punkty odniesienia w koncepcji wystawy mają znaczenie podwójne. W odniesieniu do prac współczesnych artystów, znajdujących się w kolekcji Fundacji, są nimi arcydzieła XX wieku ze zbiorów Muzeum. Jednakże po dziesięciu latach tworzenia kolekcji, zbiory Fundacji same już mogą pełnić taką rolę w stosunku do wielowątkowej historii sztuki ostatnich dwóch dekad.

Na wystawie będzie można także obejrzeć obrazy Tomasza Tatarczyka, Wilhelma Sasnala, rzeźby, instalacje, obiekty i fotografie Grzegorza Kowalskiego, Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Pauliny Ołowskiej. Przy okazji wystawy został przygotowany katalog przedstawiający prace kolekcji Fundacji.

Dodaj komentarz