• 2008-07-09

MITAM Międzynarodowe Targi Muzyczne

W dniach 15-17 sierpnia 2008 r.  na pojezuickim Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się Muzyczna Trzydniówka. Nowa inicjatywa Stowarzyszenia Muzycznego Brzmienia, ma być festynem koncertowym dla fachowców z branży muzycznej, a także giełdą na której wymienia się doświadczenia artystyczne i organizacyjne oraz nawiązuje kontakty.

Pierwszy dzień to TORT, czyli Turniej Orkiestr Rozrywkowo-Tanecznych, drugi Dzień z Presleyem, natomiast ostatniego dnia odbędzie się wielogodzinny koncert Muzyka to Ameryka.  Nagród oprócz okolicznościowego tortu nie będzie, ponieważ ideą MITAM jest ożywienie współpracy i wymiana doświadczeń.

Mamy taki pomysł na muzykę, aby grała częściej i więcej mówi Krzysztof Wodniczak, pomysłodawca i kierujący projektem MITAM. Blisko Starego Rynku odbędą się więc także liczne imprezy towarzyszące w klubach takich jak Lizard King, Piwnica 21, Johny Rocker, Piwnica Duchowa, Piwnica Farna, ZAK, Charyzma, Czerwony Fortepian, Nasz Klub, Dragom, PoemaCafe.

TORT ma być jednodniowym konkursem ocenianym przez publiczność, podczas którego nastąpi prezentacja dorobku i konfrontacja poznańskich orkiestr. O Dniu z Presleyem w jednym z wywiadów Krzysztof Wodniczak wypowiedział się następująco To na pewno będzie Presley wielotwarzowy, a muzycznie: nie odstępujący od wielu stylów, w których zaistniał, więc i śpiewak gospel, stonowany balladzista, rozentuzjazmowany countrowiec, dynamiczny w rock and rollu… Chciałbym, aby był od nowa inspirujący? Natomiast Muzyka to Ameryka wiąże się z opinią organizatorów, że wszystkie style i konwencje muzyki rozrywkowej mają swój amerykański rodowód.

Poznań jawił mi się zawsze muzyczną stolicą kraju – wyznaje znany performancer, sługa słowa i poeta dźwięku – Andrzej Mitan, dyrektor artystyczny Międzynarodowych Targów Muzycznych. Organizatorzy uważają, że w Europie środkowo-Wschodniej brakuje takich inicjatyw. W przyszłości pragną więc wykorzystać prestiż Międzynarodowych Targów Poznańskich i autorytet niektórych polskich festiwali, by stworzyć cykliczną imprezę o randze międzynarodowej, mogącą konkurować z francuskimi targami MIDEM w Cannes.

Dodaj komentarz