• 2008-07-09

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST 2008

Do 11 lipca w Toruniu i Bydgoszczy potrwa festiwal filmowy TOFIFEST. Siedem filmów z ośmiu krajów tworzy stawkę konkursu na najlepszy film pełnometrażowy szóstej edycji toruńskiego festiwalu filmowego Tofifest. Sześć z nich zostanie pokazanych w Toruniu po raz pierwszy w Polsce. Konkurs pokaże najróżniejsze twarze nowego kina światowego – od opowieści o kolumbijskich gangsterach, po historię łotewskiego leśnika.

Filmy w konkursie pełnometrażowym, wyselekcjonowano spośród najciekawszych produkcji młodego i świeżego kina oraz debiutów filmowych. Tym razem w konkursie znalazły się same zagraniczne produkcje – w połowie stworzone w Europie, w połowie – za Oceanem w Ameryce Południowej i Północnej. Ciekawostką jest fakt, iż prawie każdy z filmów konkursowych został stworzony przez dwóch lub kilku reżyserów.

Estômago – A Gastronomic Story to koprodukcja Włoch i Brazylii w reżyserii Marcosa Jorge. To opowieść o prostolinijnym, trzydziestoparoletnim Nonato, który pracuje jako kucharz, by zarobić na życie i swoją miłość. To przepyszna historia o władzy, seksie i jedzeniu, oraz o tym, że kucharski fach przydaje się zawsze i wszędzie.

Vogelfrei - Anna Viduleja, Gatis Smits, Janis Kalejs, Janis Putnins nakręcili opowieść o wolności, ale każdy może odczytać ją tak jak zechce. Na film składają się cztery opowieści o tajemniczym człowieku imieniem Teodor. Każdy reżyser zachował swój styl, ale udało im się stworzyć jedną, spójną narrację.

Chop Shop w reżyserii: Ramin Bahrani i Bahareh Azimi. Chop Shop to opowieść o Alejandro, osieroconym dwunastoletnim Latynosie, który mieszka w Willet’s Point, znanym również jako Żelazny Trójkąt, rozległych, przemysłowych terenach, pełnych warsztatów samochodowych i składowisk odpadów, w okolicy nowojorskiej dzielnicy Queens.

Latynoskie klimaty, ale z kokainą w tle znajdziemy w Perro Comme Perro/Dog Eat Dog to polska premiera tego debiutu kolumbijskiego reżysera Carlosa Moreno.

Rumba w reżyserii trójki filmowców – Dominique Abel, Fiony Gordon oraz Bruno Romy – to prosta wydawałoby się, ale niezwykle silna w przekazie historia szczęśliwej pary nauczycieli z wiejskiej szkoły, których łączy wspólna pasja: tańce latynoskie. Pewnej nocy, po wspaniałym konkursie tanecznym, mają wypadek; ich życie wywraca się do góry nogami.

Padre Nuestro/Ojcze Nasz to dzieło amerykańskiego filmowca Christophera Zalla, jest znakomitym debiutem o środowisku nielegalnych imigrantów z Meksyku w USA. „Ojcze nasz” to znakomity przykład amerykańskiego kina niezależnego rodem z Sundance charakteryzujący się szybkim tempem i niespodziewanymi zwrotami akcji.

Gruz 200/Ładunek 200 – rosyjski film wyreżyserowała tamtejsza gwiazda kina Aleksei Balabanov. Akcja filmu ulokowana została w ZSRR, w roku 1984. W małym mieście, gdzieś na dalekiej prowincji, zostaje porwana córka lokalnego sekretarza partii. Nie ma świadków. Ani żadnych podejrzanych. Tego samego wieczora, na przedmieściach, zostaje popełnione brutalne morderstwo.

O tym kto zdobędzie złotego anioła zadecyduje jury w składzie – reżyser Łukasz Karwowski, filmoznawca i teoretyk kina Katarzyna Taras oraz producent i promotor młodo kina Rafała Buks.

Dodaj komentarz