• 2008-07-04

Konstanty Gebert na Festiwalu Kultury Żydowskiej

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w niedzielę 6 lipca o godzinie 16.00 w Synagodze Kupa (ul. Miodowa 27) odbędzie się na spotkanie z Konstantym Gebertem – autorem książki Miejsce pod słońcem Wojny Izraela. Rozmowę poprowadzi publicysta Polityki Adam Szostkiewicz.

Poświęcona historii państwa izraelskiego książka Konstantego Geberta to nowa, poszerzona wersja wydanej w 2004 roku Wojny czterdziestoletniej. Autor rozpoczyna narrację od Pierwszego Światowego Kongresu Syjonistycznego w Bazylei w 1897 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się idea utworzenia państwa żydowskiego, by z pasją właściwą znawcy tematu przedstawić historię konfliktów izraelsko – palestyńskich od I wojny światowej i deklaracji Balfoura przez powstania arabskie, II wojnę światową i Zagładę, podział Palestyny oraz kolejne wojny, aż po konflikty z ostatnich lat.

Izrael toczył wojny, by 60 lat temu powstać, i toczy je nadal, by nie przestać istnieć. W wojnach tych Żydzi padali ofiarą zbrodni i sami je popełniali, odnosili olśniewające zwycięstwa i stawali o krok od klęski. Wszystko po to, by zapewnić sobie wreszcie miejsce pod słońcem.

Konstanty Gebert (ur. 1953, pseud. Dawid Warszawski) Dziennikarz, publicysta i tłumacz żydowskiego pochodzenia, założyciel i były redaktor naczelny miesięcznika o tematyce żydowskiej Midrasz. Opublikował: Przerwę na myślenie(1986), Mebel (1990), Magia słów: polityka francuska wobec Polski po 13 grudnia 1981 roku (1991), Obrona poczty sarajewskiej (jako Dawid Warszawski, 1995), Dziesięć dni Europy: archeologia pamięci (2004), Wojna czterdziesto-letnia (2004), 54 komentarze do Tory (2004).

Dodaj komentarz