• 2008-06-23

Słodycz i zwątpienie

Do 20 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę Słodycz i zwątpienie. Swoje prace prezentują tacy artyści jak: Marcelina Gunia, Viola Kuś, Dorota Podlaska, Karol Radziszewski, Katarzyna Skrobała, Aleksandra Sojak-Borodo, Weronika Tadaj, Natalia Turczyńska, Joanna Wróblewska.

Wystawa Słodycz i zwątpienie podejmuje temat dwoistości rzeczy, sytuacji i codziennych gestów. Projekty sięgają do sfery życia, historii, polskiej obyczajowości i przyzwyczajeń oraz nieprzewidywalnych, niespodziewanych sytuacji atakujących nas każdego dnia. Poszukując dla siebie miejsca wśród chaosu informacji, nieporozumień, wydarzeń i przypadków staramy się określić własny do nich stosunek kierując się doświadczeniami, przekonaniem, emocjami.

Aby lepiej oddać niejednoznaczność tego, co wydawałoby się oczywiste lub tego, co zaskakujące i obce artyści używają czekolady wykorzystując jej podwójną właściwość: wspaniałej słodyczy oraz przynoszącej zwątpienie używki. To, co dla jednych jest kwintesencją smaku, wysublimowaną przyjemnością i kojącym lekarstwem, dla innych staje się niebezpieczną trucizną, zagrożeniem, obsesją. Koegzystencja obu tych obszarów, podobnie jak dwojaka natura życia, zaskakuje łatwością dopasowania, akceptacją i umiejętnie zastosowanym wytłumaczeniem.

Prace artystów bazować będą na sytuacjach znanych lub zapoznanych, które poprzez użyty materiał lub sięgnięcie do ‘czekoladowych doświadczeń’ pozwolą obejrzeć niemal w laboratoryjnych warunkach przebieg działania życiowych dwuznaczności ukrywających się pod różnymi postaciami. Słodycz i zwątpienie to również wystawa poruszająca zmysły, która angażuje widza nie tylko poprzez oglądanie, ale także smakowanie i wąchanie czekoladowych obiektów sztuki.(Małgorzata Jankowska)

Dodaj komentarz