• 2008-06-23

Cztery noce z Anną na otwarcie 8. MFF Era Nowe Horyzonty

Polski film Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego otworzy odbywający się w dniach 17-27 lipca we Wrocławiu 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY. Wrocławski pokaz będzie polską premierą filmu, który był prezentowany w tym roku w Cannes na otwarcie prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateures (Piętnastka realizatorów). Był to jedyny polski reprezentant w selekcji oficjalnej canneńskiego festiwalu.

Jerzy Skolimowski, reżyser filmów Rysopis, Walkower czy Ręce do góry, powraca po trwającej szesnaście lat przerwie osobistym filmem, w którym opowiada intymną historię miłosną (w rolach głównych Artur Steranko i Kinga Preis). Miłość pokazana przez Skolimowskiego jest czysta i bezinteresowna, ale jednocześnie bywa niepokojąco mroczna i obsesyjna. Cztery noce z Anną zostały znakomicie przyjęte przez publiczność i światową krytykę.

W czasie tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie ponad 200 pełnometrażowych filmów pochodzących z 50 krajów. Wśród nich konkursy: międzynarodowy i nowych filmów polskich, kino nowozelandzkie i brazylijskie, retrospektywy: greckiego mistrza Theo Angelopoulosa, brytyjskiego twórcy Terence`a Daviesa i Polaka Andrzeja Żuławskiego. Będą także pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, koncerty muzyki filmowej, koncerty w klubie festiwalowym oraz wystawy. Do Wrocławia przyjedzie ponad stu twórców filmowych z całego świata.

Dodaj komentarz