• 2008-06-22

Wariantologia i archeologia mediów

23 czerwca 2008 r., o godz. 18:00 w CSW Łaźnia w Gdańsku odbędzie się kolejny wykład z cyklu imMEDIAte ART: Wariantologia i archeologia mediów, który wygłosi prof. Siegfried Zielinski.

Współczesne poglądy dotyczące mediów są albo podważane aż do momentu, w którym stają się całkowicie trywialne, albo, z drugiej strony, zbyt wąsko rozumiane z perspektywy historycznej. Przyzwyczailiśmy się upatrywać początków mediów w powiązaniu z techniczną reprodukcją zjawisk wizualnych i akustycznych; to znaczy, w związku z rozwojem fotografii oraz fonografii w XIX. wieku, lub jako łącznika między początkami sztuki mediów a ruchami w obrębie Fluxusu po II. Wojnie Światowej.

Już w czasach klasycznego antyku i wcześniej, w cywilizacji bizantyńskiej, arabskiej czy chińskiej, istniała zarówno artystyczna, jak i naukowa praktyka (praxis) technicznego eksperymentowania, realizowana za pomocą aparatów (apparatuses). Systemy kodowania, kanały transmisji i odbioru informacji, aparaty produkujące specjalne efekty wizualne i akustyczne, narzędzia do generowania, transformacji i modulowania tekstów, obrazów i dźwięków stanowią część bogatego dziedzictwa pokoleń filozofów, medyków, inżynierów, fizjologów i matematyków z okresu zanim ostatecznie i kategorycznie oddzieliły się od sztuk pięknych i performatywnych.

Wtedy jednak, praktyki te nie były określane mianem mediów, czy praktyk medialnych, gdyż te ostatnie nie stanowiły jeszcze prestiżowych, politycznie, kulturowo i ekonomicznie atrakcyjnych form. Wykład Wariantologia i archeologia mediów stanie się wyprawą w stronę mediów zanim stały się mediami (ze swobodnymi nawiązaniami do teraźniejszości i przyszłości).

Dodaj komentarz