Eko Malta

Od 24 do 28 czerwca potrwa Eko Malta w Poznaniu. Codziennie odbywać się będzie debata w ramach konferencji mobilnej Archipelag Malta Sztuka i środowisko oraz będą odgrywane spektakle i performensy w różnych miejscach miasta.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta 2008 postanowił włączyć się poprzez swój program w Rok Klimatu i Środowiska ogłoszony przez władze miasta. W grudniu 2008 roku odbędzie się w Poznaniu Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna, co spowodowało zwrócenie zainteresowania w stronę ekologii. Festiwal w tym roku adaptuje naturalne miejsca, takie jak parki i skwery dla teatralnych działań, łącząc sztukę z przyrodniczą scenerią.

Unikatowym projektem jest program nazwany Eko Malta. Od 24 do 28 czerwca codziennie odbywać się będzie debata w ramach konferencji mobilnej Archipelag Malta Sztuka i środowisko oraz będą odgrywane spektakle i performensy w różnych miejscach miasta.

Niepowtarzalnym wydarzeniem w ramach Eko Malty będzie koncert Requiem for a Dying Planet, którego przesłanie dotyka problemów związanych z wyniszczeniem ekologicznym naszej planety. Muzykę do filmów Wernera Herzoga: The Wild Blue Yonder (Odległa błękitna planeta) i The White Diamond (Biały diament) wykonają artyści, którzy ją stworzyli: Ernst Reijseger, Mola Sylla i Concordu e Tenore de Orosei, z towarzyszeniem sardyńskiego chóru męskiego. Dla niemieckiego reżysera muzyka od zawsze stanowi integralny element filmów; nie jest tylko dodatkiem do obrazu, ale formą nowej kreacji. Zamawiając muzykę u Ernsta Reijsegera, Herzog miał świadomość, że dzięki niemu może dokonać niezwykłego połączenia tego, co wizualne, z tym, co słyszalne. Obrazu i dźwięku.

Dodaj komentarz