• 2008-06-20

Zelimir Zilnik i WHW w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w najbliższy weekend odbędą się dwa wydarzenia wieńczące pokaz wystawy Kiedy rano otwieram oczy, widze film. Eksperyment w sztuce Jugoslawii w latach 60. i 70.

whw2_485 

W sobotę 21 czerwca o godzinie 20.00 zaprezentowany zostanie pokaz filmów i spotkanie z Zelimirem Zilnikiem, jednym z najważniejszych reżyserów byłej Jugosławii.

Od końca lat 60. fabularne i dokumentalne filmy Zilnika przyjmowane były przez krytykę z wielkim uznaniem (np. nagroda za najlepszy film dokumentalny na festiwalu w Oberhausen dla Nezaposljeni Ludi w 1968), jednocześnie bezceremonialna krytyka władzy przysparzała reżyserowi również wielu kłopotów z cenzura. Spotkanie z Zilnikiem w Muzeum poprowadzi Stevan Vukovic, krytyk filmowy i kurator sztuki z Belgradu. Po spotkaniu wyświetlone zostaną następujące filmy: Lipanjska gibanja (Czerwcowe niepokoje, 1968), Crni film (Czarny film, 1971) oraz Tito po drugi put medju Srbima (Tito drugi raz pośród Serbów, 1994).

Natomiast na niedzielę, 22 czerwca o godzinie 20.00 zaplanowano pokaz filmów i spotkanie z WHW (What, How and for Whom), czyli żenskim kolektywem kuratorskim, założonym w 1999 roku w Zagrzebiu w Chorwacji.

Członkiniami grupy są Ivet Curlin, Ana Devic, Natasa Ilic i Sabina Sabolovic a bliskim współpracownikiem jest dizajner i publicysta Dejan Krsic. Od maja 2003 roku WHW odpowiadają za program Galerii Nova – galerii miejskiej w Zagrzebiu. WHW będą także kuratorkami 11. Biennale Sztuki w Stambule (2009). Podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce kuratorki wygłoszą wykład o swoich najważniejszych projektach oraz zaprezentują specjalny program filmowy.

Dodaj komentarz