• 2008-06-19

II Święto Muzyki w Toruniu

21 czerwca 2008 r. w Toruniu odbędzie się Święto Muzyki. Święto Muzyki to wielki ruch lokalny na cześć muzyki. Toruń jako jedyne miasto w Polsce mobilizuje setki muzyków do zagrania jednego dnia w przestrzeni przepięknej starówki wpisanej na listę UNESCO.

21 czerwca na Starym Mieście zagra kilkadziesiąt punktów muzycznych, będzie można usłyszeć rozmaite style muzyczne. Wszystko to za darmo, w pięknym otoczeniu aż do późnych godzin nocnych. Każdy może posłuchać muzyki, a także przyłączyć się do muzykowania.

Muzyka zabrzmi nie tylko na ulicach, ale też w niezwykłych miejscach – w areszcie śledczym, barce na Wiśle czy też w Monarze. Można będzie też jej posłuchać w magicznych toruńskich miejscach – przed piwnicą Pod Aniołem, pod Krzywą Wieżą.
Toruń to miasto nie tylko aniołów i zakochanych, ale także muzyków! Święto muzyki odbywa się w 300 miastach świata, w Polsce tylko w Toruniu.

Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Zainicjowana przez Jack Lang’a, ówczesnego ministra kultury Francji, impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne – Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty w myśl hasła: Muzyka wszędzie, koncert nigdzie.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, Fête de la Musique (czyt.: [fet dela mjuzik]) jest grą słów, homofonem wyrażenia “Faites de la musique!” (pl. Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.
Muzyka jest tu motywem uniwersalnym łączącym ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, religii i statusie społecznym. Dziś Święto Muzyki jest już wydarzeniem międzynarodowym, obchodzonym w ponad 300 miastach, 100 krajach i na 5 kontynentach.

Dodaj komentarz