• 2008-06-17

Tibor Szemo – Làthatatlan történet

Od 19 do 27 lipca 2008 r. w galerii Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu będzie można oglądać prace Cibora Szemo Làthatatlan történet.

Niewidzialna historia
(Làthatatlan történet) to rozległa, stworzona z myślą o przestrzeni wystawienniczej Centrum Sztuki WRO interaktywna instalacja sięgająca po vintage i współczesne technologie medialne: system projektorów (pochodząca z lat 70. ubiegłego wieku konstrukcja czechosłowackiej firmy Meopta), umożliwiających wyświetlanie zapętlonych sekwencji filmowych zapisanych na optycznej taśmie 8mm, sterowanych matrycą ultradźwiękowych sensorów kontrolujących środowisko dźwiękowe i oświetlenie instalacji. Interaktywny komponent pracy został przygotowany przez Laboratoria WRO.

Tibor Szemo, Niewidzialna historia (źródło: materiały prasowe)

Tibor Szemo, Niewidzialna historia (źródło: materiały prasowe)

Inspirację dla Niewidzialnej historii stanowią archiwalne filmy edukacyjne na taśmie 8mm zrealizowane w byłej NRD i poetyckie teksty węgierskiego filozofa Beli Hamvasa, do których w latach 1996-2000 Szemző opracował szereg aranżacji muzycznych, wydanych następnie pod tym samym tytułem (Niewidzialna historia). Kompozycje te tworzą warstwę dźwiękową instalacji, jednak teksty Hamvasa zostały tym razem przetłumaczone i nagrane w języku polskim.

Projekt Niewidzialna historia powstał podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej, jaką Tibor Szemző odbył w Centrum Sztuki WRO począwszy od maja 2008 roku w ramach Visegrad Artist Residency Program.

Urodzony w Budapeszcie w 1955 roku artysta jest kompozytorem, muzykiem, twórcą prac wideo, instalacji i filmów eksperymentalnych prezentowanych na całym świecie. Jego współpraca z WRO sięga 1995 roku, kiedy podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 95 odbyła się premiera jego kompozycji Tractatus, transmitowana na żywo z dużego studia TVP we Wrocławiu.

Dodaj komentarz