• 2008-06-17

400 lat Polaków w Ameryce

20 czerwca o godzinie 12.00 w Muzeum Poczty i Telekomunikacji przy ul. Z. Krasińskiego 1 we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy, któremu towarzyszyć będzie krótki wykład o historii polonii amerykańskiej wygłosi pani prof. Joanna Wojdon, zaś prof. Władysław Alexiewicz opowie o swojej kolekcji. Wystawa potrwa do września 2008 roku.

400 lat Polaków w Ameryce (źródło: materiały prasowe)

400 lat Polaków w Ameryce (źródło: materiały prasowe)

Z okazji 400-lecia przybycia Polaków do Ameryki – dokładnie do Jemstown w stanie Virginia – Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprezentuje wystawę z prywatnych zbiorów prof. Władysława Alexiewicza zatytułowaną: 400 LAT POLAKÓW W AMERYCE.
Wśród eksponatów, które zostaną pokazane na uwagę zasługują dawne przesyłki pocztowe (karty i koperty) wysłane z miejscowości zamieszkałych przez polskich emigrantów. Znajdziemy wśród nich takie nazwy miast jak: Kosciusk, Poland, Polonia, Warsaw, Kraków czy Lublin.

W końcu najwięcej Warszaw jest właśnie w Stanach Zjednoczonych. Znajdujące się w zbiorze przesyłki pochodzą z bardzo małych agencji czy też urzędów pocztowych działających w niedużych osadach lub miejscowościach zamieszkałych przez polonię amerykańską, czasami istniejących przez kilka lat i dlatego mają dużą wartość dla filatelistów. Obok tych wyjątkowych walorów pokazane zostaną także bardziej znane jak np. znaczek z 1943 roku przedstawiający flagę biało-czerwoną, który rozpoczynał serię wydaną przez pocztę USA zatytułowaną: Flagi państw okupowanych przez nazistów.

Dodaj komentarz