• 2008-06-12

Aktorskie portrety – Emmanuelle Riva

Od 2 czerwca w warszawskim Iluzjonie trwa przegląd Aktorskie portrety – Emanuelle Riva. W trakcie przeglądu, który potrwa do 27 czerwca, prezentowane są filmy – w tym m.in. dzieło Alaina Resnais Hiroszima, moja miłość, w których zagrała Emmanelle.
W zestawie znalazły się dwa polskie akcenty – Emanuelle zagrała bowiem u Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa.

Francuska aktorka urodziła się w Cheniménil 24 lutego 1927 roku. Rodzice myśleli o przygotowaniu jej do zawodu szwaczki i przez krótki czas uległa ich oczekiwaniom, ale po wygraniu konkursu aktorskiego w Centre d’art dramatique Emmanuelle wybrała inną drogę i w 1953 roku wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła pracę w teatrze. Od chwili debiutu w 1954 r. została uznana za jedną z czołowych gwiazd sceny a jej kreacje weszły do antologii teatru francuskiego.

W filmie debiutowała w 1958 r. wybrana przez Alaina Resnais do głównej roli w filmie Hiroszima, moja miłość. Emmanuelle Riva zdecydowanie odrzuciła status gwiazdy i propozycje głównych, ale miałkich ról, obiecujących tanią popularność, pozostając przy image’u aktorki intelektualnej. Przed kamerami występowała stosunkowo rzadko, starannie wybierając role skrojone na jej miarę, grając bohaterki pełne pasji, przeżywające głębokie dramaty, takie jak tytułowa Teresa Desqueyroux w filmie Georgesa Franju z 1962 roku, rola nagrodzona Coppa Volpi dla najlepszej aktorki na festiwalu w Wenecji. Emmanuelle Riva odnosiła sukcesy także w produkcjach włoskich. Podziwiać ją można było również w filmach twórców polskich – Niezwykłej podróży Baltazara Kobera Wojciecha J. Hasa (1988) i Trzy kolory. Niebieski Krzysztofa Kieślowskiego (1993).

Harmonogram projekcji

2 VI – KLIMATY (Climats)
reż. Stellio Lorenzi, Francja 1961

4,13 VI – TOMASZ OSZUST (Thomas l’imposteur)
reż. Georges Franju, Francja 1964

6 VI – DLACZEGO KŁAMAŁY? (Les risques du métier)
reż. André Cayatte, Francja 1967

8,17 VI – HIROSZIMA, MOJA MIŁOŚĆ (Hiroshima, mon amour / Niju-yo jikan no joji) reż. Alain Resnais, Francja/Japonia 1959

9 VI – WIELKI SKOK (Le gros coup / Il triangolo del delitto)
reż. Jean Valère, Francja/Włochy 1964

12 VI – PRZEMIANA (La modification / La moglie nuova)
reż. Michel Worms, Francja/Włochy 1969

14,18, 27 VI  TRZY KOLORY. NIEBIESKI / Trois couleurs. Bleu.
reż. Krzysztof Kieślowski, Francja/Polska 1993

17 VI – TERESA DESQUEYROUX  (Thérèse Desqueyroux)
reż. Georges Franju, Francja 1962

27 VI – NIEZWYKŁA PODRÓŻ BALTAZARA KOBERA ( Les tribulations de Balthazar Kober)
reż. Wojciech Jerzy Has, Polska/Francja 1988

Dodaj komentarz