• 2008-06-11

Factory 2

11 i 12 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Starym w Krakowie zostanie pokazana kolejno część I i II Factory 2. Zbiorowa fantazja inspirowana twórczością Andy’ego Warhola w reżyserii Krystiana Lupy. Przedstawienie w całości będzie można zobaczyć w piątek 13 czerwca o godzinie 18.00 oraz w sobotę 14 czerwca o godzinie 16.00.

Punktem wyjścia projektu była nie tylko biografia artysty, ale także kultura lat 60., której symbolem jest Warhol. Lupę zainteresował fenomen Fabryki – pracowni Warhola przy 47 ulicy w Nowym Jorku. Osoba Warhola przyciągnęła do niej filmowców, osoby interesujące się aktorstwem, modą, malarzy, a także różnych dziwaków. Często byli to ludzie, którzy chcieli zajmować się sztuką, ale potrzebowali miejsca i człowieka, który nadawałby sens ich działaniom.

Krystian Lupa już wcześniej zajmował się fenomenem grup, które odstają od tego, co społecznie pożyteczne irracjonalne, grup niebieskich ptaków, które jednoczy sztuka. Poszukiwania zespołu skupiły się na kondycji improwizacyjnej w człowieku, jej naturalnych źródłach, które Warhol wykorzystał w swoich eksperymentach filmowych. Drugi kierunek pracy to tworzenie filmu, którego nie zrobił Andy Warhol – jako metafora procesu uruchamianego przez Lupę i jego aktorów, której stałym partnerem jest filmująca kamera.

Ekscentryczny pomysł Lupy zrobienia metodą Warhola spektaklu o Warholu i jego Fabryce – bez gotowego tekstu, za to z gotowymi na wszelkie ryzyko aktorami – zaowocował znakomitym i przejmującym spektaklem. Joanna Targoń

W scenariuszu spektaklu Factory 2 w reżyserii Krystiana Lupy wykorzystane zostały fragmenty książki Andy Warhol, Filozofia Warhola. Od A do B i z powrotem, tłum. Joanna Raczyńska, Warszawa 2005.

Dodaj komentarz