• 2008-06-07

Kamienie w kieszeniach Teatru Montownia

23 i 24 czerwca 2008 r. o godz. 19:00 w Teatrze Praga w Warszawie będzie można zobaczyć przedstawienie Teatru Montownia Kamienie w kieszeniach.

Ryzyko wystawienia sztuki o tak nudnym tytule postanowił podjąć jednak Teatr Montownia. Równie ryzykowne i wymagające jest zastosowanie się do wymagań autorki tekstu, Marie Jones. W zamyśle pisarki w sztuce występuje tylko dwóch aktorów, którzy odgrywają kilkanaście postaci, m.in. amerykańską gwiazdę filmową, miejscowego pijaczka czy zblazowanego reżysera. Aby sprawę utrudnić jeszcze bardziej, aktorzy występują bez rekwizytów, na zupełnie pustej scenie.

Kamienie w kieszeniach to z pozoru banalna opowieść o zderzeniu sławnych i bogatych z plebsem, dla którego szczytem marzeń jest 10 minut spędzone z amerykańską aktorką. Otóż pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa z Hollywood, aby kręcić tu film z udziałem miejscowych statystów. To wydarzenie odegra niebagatelną rolę w życiu niejednego z nich. Tragedia uzależnionego od narkotyków nastolatka zderzona jest z niepoprawnym optymizmem statystów Charliego i Jake’a, którzy dostrzegają szansę na realizację swoich śmiałych marzeń…

Dowcipne dialogi, trafne oddanie realiów planu filmowego, świata blichtru i pieniędzy z jednej oraz zakompleksionej i tęskniącej za lepszym prowincji z drugiej, to niewątpliwie siła Kamieni w kieszeniach, jak również ogromne wyzwanie dla aktorów, którzy muszą polegać jedynie na swoim głosie, geście i wyobraźni.

Marie Jones Kamienie w kieszeniach
Tłumaczenie: Anna Wołek i Krystyna Podleska
Reżyseria: Iza Pawłowska-Kowalczyk
Muzyka: Jan Duszyński
Występują: Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki
Premiera: 9 listopada 2007, TEATR MONTOWNIA

Dodaj komentarz