• 2008-06-04

Międzynarodowe Biennale Plakatu bije rekordy

7 czerwca 2008 r. o godz. 20.00 w Wilanowie nastąpi uroczysta inauguracja 21 Międzynarodowego Biennale Plakatu najbardziej prestiżowej i najbardziej znanej na świecie imprezy poświęconej plakatowi.

Kolejne edycje konkursu dowodzą, że ten rodzaj wypowiedzi artystycznej jest wciąż aktualny, a tegoroczna edycja Biennale przejdzie do historii jako rekordowa pod względem ilości nadesłanych plakatów. Co ciekawe, oprócz uznanych grafików, do udziału w wilanowskim Biennale coraz liczniej zgłaszają się młodzi twórcy. W tym roku  aż dwukrotnie wzrosła ilość plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego.

Międzynarodowe Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowe Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Od ponad czterech dekad, co dwa lata w czerwcu, Warszawa staje się  miejscem spotkań twórców pochodzących z różnych regionów świata i reprezentujących różne pokolenia. Jak pokazuje tegoroczna edycja, zainteresowanie tym gatunkiem sztuki nie słabnie. Tradycyjny plakat nie został zepchnięty na margines i coraz śmielej powraca do przestrzeni miejskiej oraz święci triumfy w galeriach i muzeach. Ostatnie edycje Biennale pokazują również ogromny potencjał artystyczny młodego pokolenia projektantów, których prace zostały bardzo wysoko ocenione dwa lata temu przez jury, krytyków i publiczność.

Na wystawie w Wilanowie będzie można zobaczyć zaledwie jedną czwartą wszystkich nadesłanych plakatów – 510 w kategoriach dla Profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Będzie to okazja obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu plakatów w ostatnich dwóch latach i zorientowania się w najnowszych trendach projektowania graficznego na świecie.

 

Dodaj komentarz