• 2008-06-04

Inne miasto, inne życie

W środę 4 czerwca o godz. 19.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się spotkanie towarzyszące projektowi Inne miasto, inne życie. W sali kinowej Zachęty odbędzie się prezentacja dokumentacji akcji plenerowej Wycieczka.

Wycieczka to akcja plenerowa z 22 listopada 1970 roku, w której udział wzięli: Zofia Kulik, Przemysław Kwiek, Jan S. Wojciechowski, Bartłomiej Zdrojewski, Urszula Kwiek. Dokumentacja tego wydarzenia zachowała się w formie slajdów wykonanych przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka oraz 8mm nagrania filmowego autorstwa Jana S. Wojciechowskiego i Bartłomieja Zdrojewskiego. Wszystkie materiały znajdują się w archiwum PDDiU KwieKulik.

Prezentacji dokumentu w Zachęcie będzie towarzyszył komentarz – próba zdefiniowania roli jaką w tym działaniu odegrało miasto – Warszawa lat 70. Wycieczka zostanie zanalizowana także pod kątem ówczesnych założeń artystycznych Zofii Kulik i Przemysława Kwieka oraz ich późniejszych realizacji.

5 czerwca godz. 18.00 przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie rozpocznie się akcja Grzegorza Drozda, Informacja.

Nowa praca Grzegorza Drozda Informacja powstała w ramach projektu Zachęty Inne miasto, inne życie (www.ancity.blogspot.com). W skonstruowanej samodzielnie skromnej budce z neonowym napisem Informacja artysta przez cały tydzień, począwszy od piątego czerwca, będzie udzielał i nformacji wszystkim tym, którzy nie znajdują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Zakres usług informacyjnych nie będzie ograniczony tematycznie, zaś odpowiedzi autor projektu będzie opierał wyłącznie na swoje wiedzy, bez pomocy internetu i żadnych innych źródeł.

Grzegorz Drozd w swojej akcji konfrontuje niematerialność i abstrakcyjność właściwą dla wymiany wiedzy z charakterystyczną dla pl. Defilad i okolic tradycją materialną małej architektury usługowo-handlowej. Przywołuje sytuację komunikacji i czerpania wiedzy z bezpośrednich relacji międzyludzkich (charakterystyczną  np. dla rugowanego z miasta drobnego handlu). Jest to model, który – choć jego pozostałości ciągle funkcjonują -  w ciągu ostatnich lat został wyparty z  oficjalnego wielkomiejskiego wizerunku Warszawy na rzecz nowej ekonomii specjalistycznej wiedzy i komunikacji.

Godziny funkcjonowania Informacji od 5 do 12 czerwca, codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00,  (5 czerwca od godz. 18 00) skrzyżowanie  ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie

Dodaj komentarz