• 2008-06-03

Zmarł Yves Saint-Laurent

1 czerwca 2008 r. w Paryżu w wieku 71 lat zmarł francuski projektant mody, współtwórca domu mody Yves Saint-Laurent. Urodzony 1 sierpnia 1936 w Oranie w Algierii. W wieku 17 lat z teczką własnych rysunków przybył do Paryża.

Yves Saint Laurent (źródło: materiały prasowe)

Yves Saint Laurent (źródło: materiały prasowe)

Pierwszym sukcesem stało się zwycięstwo w konkursie na projekt sukienki koktajlowej, organizowany przez firmę Woolmark. Ówczesna redaktor naczelna miesięcznika Vogue zaaranżowała jego spotkanie z Christianem Diorem. Po ledwie 15 minutach rozmowy Dior zatrudnił młodego Saint-Laurenta na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 r. YSL stanął na czele domu mody Dior i uratował go od bankructwa.

Saint-Laurent po ciężkim załamaniu nerwowym, odszedł z domu Diora i założył własny dom przy pomocy finansowej swego partnera w życiu i w interesach Pierre’a Bergé. Od tamtej chwili był to uznany przez nich podział ról, Yves projektował, Pierre zajmował się stroną finansowo-organizacyjną. Lata 60. i 70. to największe triumfy i przełomowe kolekcje. Saint-Laurent wypromował wygląd bitników w modzie – skórzane krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki, wreszcie w 1966 ubrał kobietę w smoking, dotąd zarezerwowany dla mężczyzn. YSL był projektantem swojej epoki, w której kobiety podejmowały męskie zawody i w której młodzież tworzyła kontrkulturę wobec świata dorosłych i stawiała się wobec niego w opozycji także poprzez odmienne ubrania.

W 1993 dom mody Yves Saint Laurent sprzedano farmaceutycznemu Sanofi za 600 mln $. W 1999 grupa Gucci, cześć grupy PPR (Pinault-Printemps-Redoute), którą kieruje francuski przemysłowiec François Pinault, odkupiła markę YSL. Do 2004 projektantem odzieży pod marką Yves Saint Laurent był Amerykanin Tom Ford, a po 2004 Włoch Stefano Pilati.

Dodaj komentarz