• 2008-06-03

Zatrute owoce Alexandry Urban

Od 7 czerwca w fundacji SPOT w Poznaniu można będzie oglądać prace Alexandry Urban Zatrute owoce. Temat wystawy to metafora tego, co pożądane, pyszne, z pozoru niewinne, a jednak zdradliwe i trujące. Wieloznaczność hasła Zatrute Owoce koresponduje z kondycją kultury ponowoczesnej i językiem współczesnej sztuki.

Alexandra Urban, Sweet Dreams (źródło: materiały prasowe)

Alexandra Urban, Sweet Dreams (źródło: materiały prasowe)

Sztuka, ma to do siebie, że potrafi na nowo odkrywać i na nieograniczone sposoby komentować różne obszary rzeczywistości. Alexandra Urban kreuje w swojej sztuce neurotyczną wizję wynikającą z percepcji współczesnej popkultury. Malarstwo Alexandry Urban jest niczym melanż rozlewających się na płótnie podświadomych koszmarów. Narracje malarskie rozdzierane są przez uliczne gryzmoły i pełzające postaci z kreskówek. Obrazy Alexandry Urban kryją w sobie tajemniczą substancję wizualną, która wywraca do góry nogami całą kompozycje malarską. Artystka kumuluje na płótnach paniczną atmosferę malarskiego show. Swoje odczucia zamyka w niezwykłych konstrukcjach o charakterze symbolicznego kalejdoskopu. Jest to wizja o strukturze recyklingu chorobliwych wspomnień i przeżyć.

Artystkę interesuje jedna z kategorii współczesnej popkultury określana terminem glamour. Glamour charakteryzuje dzisiejsze celebrity. Bycie glamour, to bycie czarującym, urokliwym, błyszczącym, sławnym a jednocześnie przerysowanym. Wirtualny świat glamour urzeczywistnia swój ideał poprzez media. W tych samych źródłach można zetknąć się z jego drugą wizją, światem pełnym przemocy, gdzie twarze gwiazd są spuchnięte, makijaż spływa niczym farba, a w oczach pojawia się ból i szaleństwo. Alexandra Urban dekonstruuje popkulturowe pandemonium, bawiąc się jego dwoistą strukturą. Premierowa wystawa wprowadza widza w głąb odrealnionego świata artystycznej fantasmagorii. Malarstwo Alexandry Urban zachęca do poszukiwania zakazanego owocu w obszarze sztuki. Pozwala na to też niecodzienna forma ekspozycji. Obrazy będą wpisane w tajemniczą przestrzeń o baśniowej atmosferze, której towarzyszyć będzie projekcja wideo i unikatowy dźwięk.

Dodaj komentarz