• 2008-06-02

WORLD PRESS PHOTO 2008 w Warszawie

Wystawę WORLD PRESS PHOTO 2008 można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 31 maja do 24 czerwca 2008 roku.

W dniu 8 lutego 2008 ogłoszono w Amsterdamie wyniki najbardziej prestiżowego konkursu  dla fotoreporterów z całego świata.
Jury 51 edycji konkursu World Press Photo przyznało nagrody w 10 kategoriach dla 59 fotografów z 23 krajów. W tym roku zanotowano rekordową liczbę uczestników bo  aż 5019 fotografów ze 125 krajów. Łącznie przesłano 80536 prac, z czego 80 % zgłoszono drogą elektroniczną.

Główną nagrodą – Zdjęcia Roku 2007 – uhonorowano Tima Hetheringtona za zdjęcie wykonane 16 września 2007 roku na zlecenie magazynu Vanity Fair. Ukazuje ono amerykańskiego żołnierza odpoczywającego w bunkrze Restrepo we wschodnim Afganistanie. Dolina Korengal, w której został rozlokowany jego Batalion, nie cieszy się dobrą sławą z powodu zaciętych walk z talibami.
Przewodniczący jury, znany amerykański fotograf, Gary Knight następująco uzasadnił ten wybór: To zdjęcie ukazuje wyczerpanie człowieka – i wyczerpanie narodu. Wszyscy jesteśmy pod jego wrażeniem. To zdjęcie człowieka będącego u kresu.

Zdjęcie Hetheringtona jest częścią reportażu, który zdobył również drugą nagrodę w kategorii: General News Stories.

Nie możemy pominąć wyróżnionych Polaków: Rafała Milacha, który otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Sztuka i rozrywka – reportaż oraz duet Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai – trzecie miejsce w kategorii Sport – prezentacje – pojedyncze zdjęcie.

Dodaj komentarz