• 2008-05-29

Zmarł Sydney Pollack

26 maja 2008 r. w Pacific Palisades (los Angeles) w wieku 73 lat zmarł Sydney Pollack reżyser m.in. takich filmów jak Tootsie, Tacy byliśmy i Pożegnanie z Afryką.

Sydney Pollack

Sydney Pollack

Urodził się w Lafayette w rodzinie amerykańsko-rosyjskiej. Skończył nowojorską szkołę aktorską i w latach 50. występował w teatrach Broadwayu. W 1965 roku zadebiutował w kinie jako reżyser Wątłą nicią, której bohaterem był pracownik telefonu dla samobójców.

Lata 70. i 80. to najlepszy okres w twórczości Pollacka. W tym okresie powstaja jego najwazniejsze filmy można tutaj chociażby wymienić wstrząsający dramat o maratonach tańca, jakie odbywały się w Ameryce podczas wielkiej recesji – Czyż nie dobija się koni?, studium upokorzenia, opowieść o godności na dnie. Potem zrealizował Tootsie – komedię z Dustinem Hoffmanem w roli aktora oraz Pożegnanie z Afryką nakręcone na podstawie powieści Karen Blixen.
Za film Pożegnanie z Afryką Pollack został w 1986 r. dwukrotnie uhonorowany nagrodą Oscara. Był również czterokrotnie nominowany do tej nagrody w latach 2008, 1983 i 1970 za filmy Michael Clayton (producent), Tootsie (reżyser i producent) i Czyż nie dobija się koni ? (reżyser).

Pollack okazjonalnie sam pokazywał się na ekranie. Jesienią ub. roku wystąpił razem z George Clooneyem w filmie Michael Clayton. Film uzyskał siedem nominacji do Oscara.

Od dziesięciu miesięcy walczył z rakiem. Zmarł we własnym domu w Pacific Palisades.

 

Dodaj komentarz