• 2008-05-29

Hip hop prosto z Francji w Teatrze Rozrywka

2 czerwca godz. 19.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie gościnnie wystąpi zespół Compagnie Melting Spot (Francja).

Zespół Compagnie Melting Spot istnieje od 1994 roku; od początku do zespołu trafiali artyści o różnych typach wrażliwości, reprezentujący różne dziedziny (break dance, jazz, kabaret, taniec kambodżański, taniec afrykański, sztuki walki).

Założycielem i dyrektorem artystycznym grupy jest Farid Berki — uznany za jednego z pionierów tańca hip hopowego we Francji. Ten tancerz-samouk i choreograf odbył staż w Theatre Contemporain de la Danse (Współczesny Teatr Tańca), gdzie uczył się hip hopu i jego powiązań ze sztukami cyrkowymi i tańcem współczesnym. Jego znakiem rozpoznawczym jest łączenie stylów: hip hopu z flamenco (Fantazia, 1995) czy hip hopu z capoeirą (Invisible Armada, 1999). W 1999 roku otrzymał nagrodę S.A.C.D. dla Nowych Talentów Choreografii. W latach 2000-2004 był związany z Bateau Feu — Sceną Narodową w Dunkierce; w 2004 roku, z okazji Roku Chińskiego, na zamówienie Beteau Feu stworzył, z udziałem tancerzy z Akademii Opery w Szanghaju, spektakl Soul Dragon, który odniósł niebywały sukces. Współpracował także przy produkcji filmów dokumentalnych o tańcu.

Najnowszy projekt Farida Berki, Exodus, podejmuje dyskusję na temat wygnania — rzeczywistość, wrażenie i percepcję. Spektakl wykonywany przez pięciu tancerzy, pochodzących z różnych stron świata, pokazuje problem nielegalnych uchodźców
i kwestie emigracji. Obok lekkiego i beztroskiego tańca pojawiają się też obrazy archiwalne i wywiady. Współistnienie tak różnych materii jak ciało, obraz i dźwięk ma usunąć nieporozumienie, które dominuje we współczesnym świecie, gdzie nikt już nie wie, na czym stoi.

Choreografia: Farid Berki
Scenografia i światło: Stéphane Matuszak, Farid Berki
Projekcje wideo: Lio Roy, Lila Park

Występują:
Yiphun Chiem, Amala Dianor, Gérard Gourdot, Johnny Martinage, Mani Asumani Mungani

TEATR ROZRYWKI
41-500 Chorzów, ul. M. Konopnickiej 1

Dodaj komentarz