• 2008-05-26

Turecki ślad w Gdańskiej Galerii Fotografii

Od  25 maja 2008 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii można oglądać wystawę Turecki ślad.  Prace prezentowane na wystawie Turecki ślad powstały podczas pleneru fotograficznego, który odbył się w Ankarze i Kapadocji na przełomie września i października ubiegłego roku.

Wszystko zaczęło się od propozycji zaprezentowania wystawy słuchaczy Studium Fotografii Artystycznej Pastisz. Mona Lisa z wąsami w galerii Wydziału Sztuki, Architektury i Projektowania Uniwersytetu Bilkent w Ankarze. Dziekan wydziału, Bűlent Őzgűç zapewnił noclegi w miasteczku uniwersyteckim grupie czworga studentów, jednemu wykładowcy Studium Fotografii Artystycznej i kurator z ramienia Działu Fotografii MNG. Z kolei Ambasada RP w Ankarze pokryła koszty podróży oraz druku katalogu. Mariusz Sładczyk, wykładowca Uniwersytetu Bilkent (a także inicjator całego przedsięwzięcia) był naszym opiekunem, przewodnikiem po stolicy oraz organizatorem czterodniowego pleneru fotograficznego w Kapadocji.

Na wystawę składa się wybór fotografii Witolda Biangi, Pawła Borkowskiego, Włodzimierza Piechowicza, Piotra Sokołowskiego, Mariusza Sładczyka, Violetty Musiał-Świątkiewicz, Sylwii Stańczyk i Anny Szynwelskiej, przedstawiających Ankarę, niezwykłe plenery Kapadocji (m.in. Göreme, Çavuşin, Ürgüp, Paşabağ, Ağzikarahan, Kizilçukur i Uçhisar), scenki uliczne i portrety ludzi. Turecki ślad stanowi także naszą fotograficzną refleksję na temat współczesnej Turcji, jej kultury, natury i tożsamości.
MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
Oddział Sztuki Współczesnej
GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII
ul. Grobla I  3/5,

Dodaj komentarz