• 2008-05-26

Mylene Van Der Mersch w KINO.LABie

29 maja o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się spotkanie z  Mylene Van Der Mersch – żoną i asystentką Roberta Bressona oraz projekcja jednego z jego najgłośniejszych filmów.

W przyszłym roku minie dziesiąta rocznica śmierci Roberta Bressona, jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych reżyserów w historii kina. Jego twórczość jest w Polsce znana w wąskim kręgu znawców kina, którzy z filmami Roberta Bressona mieli do czynienia w dyskusyjnych klubach filmowych i innych zamkniętych pokazach, niedostępnych szerokiej publiczności. W latach dziewięćdziesiątych co prawda telewizja publiczna przypomniała wiele z filmów reżysera w ramach programów przeznaczonych dla miłośników kina, których emisja odbywała się jednak w późnych godzinach nocnych.

To nie znaczy jeszcze, że Robert Bresson jest twórcą mniej nieznanym. Nowe możliwości obcowania z filmem, jakie stworzyły techniki elektroniczne w jakimś stopniu spełniają jego marzenie – jak zwykle skrajne – o małych kinach, w których wyświetlany byłby przez cały rok ten sam film. Filmowe dzieła sztuki potrzebują bowiem powtórnych lektur. Jego dzieło nie odkryło jeszcze wszystkich swoich tajemnic.

27 maja z kilkudniową wizytą przybywa do Polski Mylène Van der Mersch – asystentki i żony Roberta Bressona, która towarzyszyła mu w realizacji kolejnych filmach reżysera począwszy od Mouchette (1967), przez Łagodną (1969), Cztery noce marzeń (1971), Lancelota (1974), Le diable probablement (1977), aż po Pieniądz (1983). Przyjazd Mylène Van der Mersch jest dobrą okazją do spotkań z twórczością Bressona.

29 maja KINO.LABie w Centrum Sztuki Współczesnej gościć będzie Mylène Van der Mersch, a spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz jednego z filmów reżysera.

Dodaj komentarz