• 2008-05-24

Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról

Od 23 maja we wrocławskiej Galerii Szkła i Ceramiki można oglądać wystawę Olafa Brzeskiego: Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról.

Olaf Brzeski reprezentuje najmłodsze pokolenie artystów wrocławskich. W swoich obsesyjnych projektach łączy mroczną wyobraźnię z kunsztownymi efektami ulubionych materiałów: ceramiki i lateksu. Jego najnowsza wystawa rozwija interesujący artystę od dłuższego czasu wątek rozpadu świata, którego jedynym podmiotem był jeszcze nie tak dawno temu ludzki logos.
Brzeski przekształci przestrzeń galerii w pokój myśliwego, mroczne miejsce będące na poły gabinetem osobliwości i kolekcją trofeów. Na ścianach zawisną obiekty z czarnej ceramiki a podłogę pokryje trawiąca wszystko leśna ściółka. W napisanym niedawno tekście pt. Pan myśliwy, towarzyszącym wystawie w warszawskiej galerii Okna, Brzeski formułuje przypowieść, która może być jednym z kluczy do tego ponurego fantastycznego wnętrza:

Biedny głupi skurwysyn, któremu się wydawało, że otaczającą go rzeczywistość można wykorzystać, ukształtować wedle jego woli, kontrolować i regulować. Panować nad naturą ludzi, zwierząt, rzeczy. Generalnie zaprowadzić porządek. Ale natura rzeczy jest niezmienna i ma swoje własne interesy do załatwienia … i kiedy chciał wyjść i zabrać się do dzieła, okazało się, że jego “leśni przyjaciele” zakopali jego strzelbę w lesie a miejsce to nakryli gałęziami.
Jego szkolone myśliwskie psy uciekły nocą do sąsiada zagryzać śpiące kury i kulawe koty. Jego trofea ożyły a pokój zajął las. Z czasem jego zakopana w lesie strzelba zamieniła się w kawałek kości.
(Olaf Brzeski, 2007)

Galeria Szkła i Ceramiki
23.05 – 14.06.2008
ul. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz