• 2008-05-24

9. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich

Uroczyste rozpoczęcie 9. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich 29 maja w Warszawie uświetni obecność twórców prezentowanych filmów.

Z Meksyku przyleci Yulene Olaizola – niezwykle utalentowana młoda reżyserka. Jej dokument Tajemnice Szekspira i Wiktora Hugo, otwierający 9. FFLA, miał swoją światową premierę w lutym tego roku. Zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2008 oraz Główną nagrodę w kategorii Najlepszy Dokument Meksykański i Nagrodę Publiczności na MF Kina Współczesnego w Meksyku FICCO 2008.

5 czerwca – na zakończeniu warszawskiej edycji 9. FFLA pojawi się dobrze znany polskiej publiczności Carlos Sorin (Bombon.El Perro czy Proste historie) ze swoim filmem o fanatyku piłki nożnej Droga do Swiętego Diego; notabene, w przeddzień rozpoczynających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej…
Film zdobył druga nagrodę na Festiwalu Nowego Kina Latynoamerykańskiego, Hawana 2006 oraz Nagrodę Specjalną Jury na MFF w San Sebastian 2006.

FILM OTWARCIA 9. FFLA
Tajemnice Szekspira i Wiktora Hugo
Meksyk, 2008, 83 minuty, reżyseria: Yulene Olaizola
Nagroda dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires BAFICI 2008

Główna nagroda w kategorii Najlepszy Dokument Meksykański oraz Nagroda Publiczności na MF Kina Współczesnego w Meksyku FICCO 2008.
Rewelacyjny debiut reżyserski Yulene Olaizoli, opowiadający prawdziwą historię jaka miała miejsce w jej rodzinie. Ten film to coś więcej niż dokument. To fascynująca opowieść z suspensem i tajemnicą, który pokazuje, że za każdym rogiem mogą kryć się wielkie historie (podobnie jak w tym filmie – Szekspir i Hugo to nazwy ulic w Mexico City). To także głęboki portret nakreślenie dwóch postaci, samotnych na swój sposób i wbrew sobie, silnie i dziwnie od siebie uzależnionych. Yulene Olaizola przedstawia tę enigmatyczną opowieść z wdziękiem, harmonią i inteligencją, prowadząc narrację w mistrzowski sposób.

FILM ZAMKNIĘCIA 9. FFLA
Droga do Swiętego Diego
Argentyna, 2006, 98 minut, reżyseria: Carlos Sorín
Druga nagroda na Festiwalu Nowego Kina Latynoamerykańskiego, Hawana 2006
Nagroda Specjalna Jury oraz nominacja do Złotej Muszli na MFF w San Sebastian 2006
MFF w San Francisco 2007.

Historia o miłości, pasji i wysiłku podjętym dla swego idola, opowiedziana w sposób ciepły i szczery, zrealizowana przez Carlosa Sorina, znany w Polsce z takich filmów jak Bombon.El Perro i Proste historie.
Tati Benítez stracił pracę jako drwal i teraz zarabia pomagając staremu rzeźbiarzowi. Podobnie jak większość Argentyńczyków, Tati uwielbia Diego Maradonę. Ściany jego domu pokryte są zdjęciami idola, a jego największym skarbem jest bilet z meczu, na którym widział go na żywo. Niespodziewana wiadomość o hospitalizowaniu Diego na skutek kłopotów z sercem sprawia, że Tati postanawia odwiedzić swego idola. Podróż tę traktuje jak misję. Tati idzie pieszo przez góry, niosąc ze sobą rzeźbę owiniętą w gazetę…

  • 30.05 – 05.06 Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, Kino.Lab
  • 03.06 – 06.06 Poznań, Kino Muza
  • 06.06 – 09.06 Kraków, Kino Pod Baranami
  • 09.06 – 12.06 Katowice, Kino Światowid
  • 11.06 – 14.06 Wrocław, Kino Warszawa lub Lalka
  • 13.06 – 16.06 Gdańsk, Klub Żak
  • 15.06 – 18.06 Łódź, Kino Charlie
  • 17.06 – 20.06 Lublin, Chatka Żaka

Dodaj komentarz