• 2008-05-23

Formy pozostające – Jacek Zięba-Nęcek

27 maja w krakowskiej Galerii Lamelli o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa prac Jacka Zięby-Nęcek Formy pozostające. Prezentowane w Galerii Lamelli prace łączy przede wszystkim bogactwo form na płaszczyźnie wizualnej i treściowej.

Formy pozostające - Jacek Zięba-Nęcek (źródło: materiały prasowe)

Formy pozostające - Jacek Zięba-Nęcek (źródło: materiały prasowe)

Jacek Zięba-Nęcek sięga po motywy z kulturowej tradycji niezupełnie rozmyślnie – wykorzystuje te, które tkwią w dostępnym zbiorze mitów, opowieści, historii. Wyciągnięte, niczym z worka, wątki przykleja na płaszczyznę papieru, doprowadza do ich zderzenia. W wyniku działania przywoływania powstaje chaos, dziwność i wieloznaczność. W tym momencie, powodowany estetycznymi względami artysta, a nieco później potrzebą wygenerowania zrozumienia odbiorca, dokonują syntezy i sublimacji zamętu treści oraz przypadkowości kształtów. Wykonane w technikach linorytu, drzeworytu, suchej igły, odprysku czy druku cyfrowego prace wykazują skłonności autora do ogarnięcia chaosu. Wielość i różnorodność kształtów oraz form, które narzucają się podczas aktu twórczego wyraźnie widać w małych pracach wykonanych techniką kolażu. Ujawnione na małych płaszczyznach motywy zdają się niekoniecznie trwałe i niezastąpione. Pozostałe po procesie wywlekania i rozkładu tworzą obraz nieopanowanej wieloznaczności.

Jacek Zięba-Nęcek ukończył w 2005 roku ASP w Krakowie, dyplomem z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu u prof. Zbigniewa Lutomskiego. Stypendysta Miasta Krakowa i Ministra Kultury i Sztuki. W 2006 roku brał udział w wystawie Grand Prix Młodej Grafiki w Krakowie (SMTG, Bunkier Sztuki), zdobywca Grand Prix w konkursie Grafika Roku 2005, organizowanym przez Wydział Grafiki ASP w Krakowie, oraz w 2005 roku Grand Prix w konkursie Grafika Miesiąca ZPAP Okręgu Krakowskiego.

Wystawa będzie czynna do 19 czerwca.

Galeria Lamelli
ul. Mikołajska 2, II piętro
Kraków

Dodaj komentarz