Czterdzieści lat Muzeum Plakatu w Wilanowie

4 czerwca Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie obchodzić swój jubileusz, który zbiega się z otwarciem 21 Międzynarodowego Biennale Plakatu (7 czerwca). Muzeum Plakatu w Wilanowie to pierwsze w świecie muzeum sztuki ulicy, w którego zbiorach są m.in. prace Pabla Picassa, Andy’ego Warhola i Alfonsa Muchy, świętuje właśnie Jubileusz 40-lecia.

Obchody Jubileuszu rozpoczęła w kwietniu wystawa z kolekcji Muzeum Tradycje konstruktywistyczne w plakacie polskim. Otworzyła  ona cykl wystaw prezentujących bogatą kolekcję wilanowskiego Muzeum. Na sierpień zaplanowana jest prezentacja plakatów nawiązujących swoją tematyką do Warszawy, które oglądać będzie można na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Natomiast we wrześniu w salach muzeum zobaczyć będzie można plakaty społeczne na wystawie zatytułowanej Życie – instrukcja obsługi. W ramach jubileuszu przygotowywane są również wyjątkowe wydawnictwa. Ukazał się jubileuszowy wieczny kalendarz oraz limitowana seria teki z reprodukcjami najcenniejszych plakatów kolekcji. Wydana zostanie także książka prezentująca najciekawsze tytuły z bogatych, prawie 60-tysięcznych, zbiorów Muzeum w układzie mini-wystaw o tematyce teatralnej, filmowej, społecznej, politycznej, reklamowej, turystycznej i innych. Publikacja będzie bogato ilustrowana, z tekstami odnoszącymi się do poszczególnych tematów. Obchodom 40-lecia towarzyszyć będzie również gadżet, który wybrany został  w ramach ogłoszonego wiosną konkursu Zrób gadżet dla Muzeum.

Tegoroczne Biennale przejdzie do historii jako rekordowe pod względem liczby nadesłanych plakatów (3.068). Szczególnie interesujący jest ponad dwukrotny, w porównaniu z poprzednią edycją, wzrost liczby plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego (700 plakatów). Również program imprez towarzyszących 21 MBP zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jest w nim wiele prezentacji polskiego projektowania graficznego, jak i międzynarodowych konfrontacji, wystaw profesjonalistów i studentów. Nowością jest konferencja prezentująca międzynarodowe przeglądy plakatu i grafiki w wybranych miejscach na świecie. Od 5 do 8 czerwca Warszawa będzie gościć śmietankę światowego plakatu.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz