• 2008-05-21

Wiersze w Metrze

Od 19 maja do 16 czerwca będzie odbywać się projekt Wiersze w Metrze, realizowany m.in. poprzez prezentację poezji w warszawskim metrze.

Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w stołecznym metrze. To przedsięwzięcie absolutnie nowatorskie. Pokażemy poezję tam, gdzie na co dzień raczej się nie pojawia – w przestrzeni publicznej miasta – powiedział Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki.

Wiersze w metrze odbywać się będą w ramach stowarzyszenia europejskich instytutów kultury EUNIC. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 13 instytutów kultury zorganizujemy szereg spotkań z europejskimi autorami, happeningi, IV Spoke’n'Word Festival, warsztaty slamowe dla gimnazjów i liceów oraz konkurs poetycki Haiku dla Warszawy – powiedział Tony O’Brien, Prezes EUNIC i dyrektor British Council w Polsce.

Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, Cafe Kulturalna, Chłodna 25, etc.). Projekt będzie również promowany poza Warszawą w ramach DKK (Dyskusyjnych Klubów Książki) prowadzonych przez Instytut Książki w całej Polsce.

Wiersze w Metrze to również część ogólnopolskiego festiwalu Pora Poezji organizowanego przez Instytut Książki oraz międzynarodowego projektu Creative Cities zainicjowanego przez British Council.

Dodaj komentarz