• 2008-05-21

Projekt Exodus

23 maja 2008 r. o godz. 19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie rozpocznie się projekt Exodus. Projekt jest wspólnym działaniem sześciu grup teatralnych z: Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Włoch i Malty. Celem twórców jest stworzenie w przyszłości regularnego planu działań posiadających swoją tożsamość organizacyjną i artystyczną. Exodus jest wizytówką inicjatywy stworzenia prawdziwego European Theatre.

Projekt Exodus porusza problemy tożsamości kulturowej, poszukiwania przez ludzi  Ziemi Obiecanej i sposobów jej odnajdywania. Na scenie nie ma aktorów lecz prawdziwi ludzie i ich prawdziwe historie: weteran Albańskiej UCK, który walczył w Kosowie o swoją Ziemię Obiecaną i zapłacił za to wysoką cenę. Afrykański imigrant, który narażając się na ogromne niebezpieczeństwo przepłynął morze razem z innymi, aby dotrzeć do Europy. Marynarz z Maltańskiej Floty Wojennej, który brał udział w wielu patrolach i misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Włoch z południa, którego ojczystym językiem jest starożytny dialekt grecki, którym posługuje się obecnie już tylko kilkaset osób;  prawdziwe dziedzictwo obszaru Magna Graecia we Włoszech, odkrytego przez greckich kolonistów 800 lat p.n.e.

Jerozolima jest ikoną wszystkich Ziem Obiecanych skupiającą w jednym miejscu trzy monoteistyczne religie, będącą jednocześnie areną ich konfliktów. Polski reżyser i aktor Maciej Adamczyk, dyrektor artystyczny Teatru Porywacze Ciał zabierze widownie w podróż na żywo po Świętym Mieście. Będąc uzbrojonym w kamerę z możliwością przesyłania obrazu do miejsca w którym aktualnie będzie prezentowany spektakl, odwiedzi najważniejsze miejsca Jerozolimy prowadząc jednocześnie wywiady z ludźmi napotkanymi na ulicach. Jego akcja będzie ryzykowna pod względem technicznym i organizacyjnym, ale na pewno zaskakująca i nowa każdego dnia.

Dodaj komentarz