• 2008-05-19

The Tomasz Stanko Quartet

19 maja w ramach wystawy Jazz Score dla Museum of Modern Art w Nowym Jorku odbędzie się specjalny projekt Tomasza Stańko: The Tomasz Stanko Quartet z gościem specjalnym Billy Harperem. Koncert ku pamięci Krzysztofa Komedy.

Polski trębacz i kompozytor Tomasz Stańko oraz amerykański saksofonista Billy Harper, których The New York Times, The New Yorker czy Down Beat określają mianem jednych z najlepszych improwizatorów jazzowych na świecie, dadzą pierwszy wspólny koncert celebrujący muzykę Krzysztofa Komedy. Komeda, który odegrał wielką rolę w powstaniu sceny jazzowej Europy Wschodniej w połowie lat 50, jest autorem niezapomnianych kompozycji dla około czterdziestu filmów, w tym Rosemary’s Baby.

Stańko poprowadzi również swój kwartet, prezentując własną, wielokrotnie nagradzaną muzykę, zainspirowaną przez free jazz Ornette Colemana oraz dziesięcioletnią współpracę z Komedą. Dla Stańki, podobnie jak dla innych artystów żyjących w komunistycznej Polsce, jazz uosabiał wolność, kulturę zachodnią, inną drogę życiową. Był grany potajemnie w piwnicach i na prywatkach, w miastach, takich jak Łódź, gdzie studenci, jak Roman Polański czy Jerzy Skolimowski, obrócili legendarną dziś szkołę filmową w artystyczne laboratorium i ośrodek politycznego sprzeciwu. Jako preludium tego niezwykłego koncertu, dwie z najlepszych kompozycji Komedy – z Noża w wodzie Polańskiego oraz Le Départ Skolimowskiego – można usłyszeć w kinach, w ramach prezentacji filmowych Jazz Score.

Museum of Modern Art
Nowy Jork

Dodaj komentarz