• 2008-05-17

Wystawa sztuki z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

Od 16 do 20 maja 2008 r. w Galerii Bielska BWA w Bielsku-Białej można oglądać wystawę sztuki z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Wilhelm Sasnal, bez tytułu (księżyc), 2000, olej na płótnie, 60 x 80 cm (źródło: materiały prasowe)

Wilhelm Sasnal, bez tytułu (księżyc), 2000, olej na płótnie, 60 x 80 cm (źródło: materiały prasowe)

Premierowy pokaz w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej otwiera cykl Spotkań ze sztuką oraz polską trasę wystawy wybranych prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Po pięciodniowej prezentacji w Bielsku-Białej (16 – 20 maja 2008 roku) wystawa będzie pokazana w wybranych galeriach w ok. 10 miastach w Polsce.

Edward Dwurnik, Pl. Trzech Krzyży, 2002, akwarela na papierze, 45 x 54 cm (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, Pl. Trzech Krzyży, 2002, akwarela na papierze, 45 x 54 cm (źródło: materiały prasowe)

Jest to wyjątkowa okazja, by obejrzeć dzieła najciekawszych polskich artystów, jak chociażby prace twórców średniego pokolenia: Edwarda Dwurnika, Zofii Kulik i Marka Sobczyka, a także prace młodszych malarzy, którzy już mocno zaznaczyli swoją obecność w sztuce: Wilhelma Sasnala, Pauliny Ołowskiej, Rafała Bujnowskiego, czy Zbigniewa Rogalskiego. Wystawa prezentuje 21 dzieł wybranych z kolekcji przez kuratorkę kolekcji, zarazem prezesa Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING Magdalenę Kochanowską.

Cała kolekcja liczy obecnie 71 prac. Jej podstawę stanowią obrazy czterech artystów – Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Zbigniewa Makowskiego i Stanisława Fijałkowskiego – uznawanych za klasyków polskiego malarstwa współczesnego, a przez młodych artystów za mistrzów. Średnie pokolenie reprezentują Edward Dwurnik, Leon Tarasewicz, Tomasz Tatarczyk, oraz członkowie formacji Gruppa. Aktualnie kolekcja jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców najmłodszego pokolenia i to przede wszystkim prace tych artystów będzie można oglądać na wystawie.

W ciągu ostatnich dwóch lat zbiory fundacji wzbogaciły się m.in. o dzieła Marzeny Nowak i Elżbiety Jabłońskiej. Najnowszym nabytkiem jest obraz młodej artystki Anny Okrasko pt. Mój profesor maluje w paski, a ja w kropki, bo to jest bardziej dziewczęce.

Zbigniew Rogalski, Euro, 2003, olej na płótnie, 150 x 200 cm (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Rogalski, Euro, 2003, olej na płótnie, 150 x 200 cm (źródło: materiały prasowe)

Kolekcja tworzona przez Fundację Sztuki Polskiej ING prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Do zbiorów trafiają prace znakomitych polskich artystów i najlepiej rokujących debiutantów. Plany rozwoju kolekcji są tworzone z dużym wyprzedzeniem przy wsparciu merytorycznym Zachęty Narodowej Galerii Sztuki i konsekwentnie realizowane. Dla Zarządu, który odpowiedzialny jest za rozwój kolekcji, niezwykle ważny jest kontakt z artystami. Nie reagujemy na przelotne trendy. Jeżeli interesujemy się twórcą, to znaczy, że jesteśmy przekonani do sztuki, którą tworzy, i wtedy decydujemy się na zaproszenia go do grona naszych artystów – mówi Magdalena Kochanowska.

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz