• 2008-05-17

Noc w Muzeum Śląskim

17 maja, od godz. 18.00 do 24.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach potrwa nocne zwiedzanie. To już czwarta edycja Nocy muzealnej – europejskiej imprezy do której tradycyjnie przyłącza się Muzeum Śląskie, a która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Fot. Fotografia z lat 30 (źródło: materiały prasowe)

Fot. Fotografia z lat 30 (źródło: materiały prasowe)

Nocnemu zwiedzaniu jak zawsze towarzyszą liczne atrakcje. W Muzeum Śląskim goście zobaczą m.in. Jak powstaje porcelana oraz sami spróbują tego niełatwego rzemiosła. Na stanowiskach przygotowanych przez Porcelanę Śląską S.A. będzie można odlać z masy gipsowej własną filiżankę oraz ozdobić porcelanowe wyroby w technice kalkomani. Tłem dla pokazu będzie wystawa Śląska porcelana od 1820 do 1945 roku. Najwyższa jakość po przystępnych cenach.

Równocześnie na wystawie Opowiem ci bajkę… Polskie baśnie, legendy i podania w sztuce, dzieci wysłuchają bajek czytanych przez redaktorki Polskiego Radia Katowice – Agnieszkę Strzemińską oraz Beatę Tomanek. Początek Nocy z bajkami o godz. 19.00.

Atrakcją dla miłośników historii będzie odtworzenie sceny z fotografii z lat 30-tych – momentu przekazania karabinów ckm wz.30 na biedkach wz.33 (czyli dwukołowych wozach służących do transportu uzbrojenia), żołnierzom 73 pułku piechoty Wojska Polskiego. Fotografię wykonano na tle obecnego gmachu Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego. Scena zostanie odtworzona przy katowickim Rynku o godz. 22.00.

Fot. KWK Katowice, Jacek Mężyk (źródło: materiały prasowe)

Fot. KWK Katowice, Jacek Mężyk (źródło: materiały prasowe)

W tym roku w Noc muzealną Muzeum Śląskie po raz pierwszy zaprasza na teren przyszłej siedziby placówki – do dawnej kopalni Katowice (ul. Kopalniana 6). Zwiedzanie terenu z przewodnikiem rozpocznie się już od godz. 14.00. To jedyna okazja przyjrzenia się miejscu, które w 2010 roku stanie się placem budowy jednej z najważniejszych śląskich inwestycji: maszynowni szybu Bartosz oraz stolarni z wystawą planów i modeli Nowego Muzeum Śląskiego, a także ekspozycji dokumentalnych fotografii z widokami kopalni z minionych lat. Kopalnię będzie można zwiedzać do godz. 20.00. Specjalną atrakcją będzie świetlna rekonstrukcja projektu architektonicznego nowego gmachu oraz iluminacja zabudowań dawnej kopalni. Pokaz trwający od godz. 21.00 do 24.00 będzie widoczny również od strony al. Roździeńskiego oraz Ronda.

Noc w Muzeum Śląskim to tradycyjnie wykłady oraz koncerty. W gmachu przy al. Korfantego odbędzie się prelekcja na temat twórczości Romana Kochanowskiego, wybitnego polskiego pejzażysty przełomu XIX i XX wieku (godz. 19.00). Jednocześnie będzie można zwiedzić wystawę prac tego artysty. Dla miłośników archeologii prezentacja Homo sapiens a początki sztuki doby epoki kamienia (godz. 21.30). Pomiędzy wykładami dwa koncerty kwartetu smyczkowego A.Quartet z repertuarem utworów polskich kompozytorów: o godz. 20.30 muzyka Wojciecha Kilara, Zygmunta Noskowskiego, Stanisława Moniuszki, a o godz. 23.00 Lata 20… lata 30… utwory m.in. Emila Młynarskiego, Władysława Szpilmana, Zygmunta Wiehlera, Jerzego Petersburskiego.

Teren przyszłego muzeum również nie pozostanie bez oprawy muzycznej. O godz. 20.30 zagra tam Zespół Akordeonistów pod dyrekcją Stanisława Wodnickiego, działający przy Kopalni Kleofas.

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza do zwiedzania wystaw Życie na celuloidzie. Techniki animacyjne w filmach Jerzego Zitzmana oraz Piotruś i wilk. Oscar 2008. W programie wieczoru ponadto pokaz filmów animowanych Jerzego Zitzmana oraz filmu Piotruś i wilk, a także spotkania: ze Zdzisławem Kudłą dyrektorem bielskiego Studia Filmów Rysunkowych (godz. 19.00) oraz aktorami Teatru Ateneum w Katowicach i animatorem filmu Piotruś i wilk (godz. 21.00 i 22.30)

 

Dodaj komentarz