• 2008-05-16

Noc Teatrów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Z 13/14 czerwca 2008 r. podczas 2. Krakowskiej Nocy Teatrów Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprezentuje szerokiemu gronu widzów specyfikę wszystkich swoich scen i różnorodność propozycji repertuarowych, a także nowe, wyjątkowo na tę okazję przygotowane atrakcje.

20.00 – 21.00 Scena przy Pompie – Francuska noc w teatrze
Inauguracja dziewiątego sezonu na Scenie przy Pompie. Recital piosenek Yvesa Montanda  w wykonaniu Tadeusza Zięby
Występują: Tadeusz Zięba (śpiew), Halina Jarczyk (skrzypce), Jacek Hołubowski (akordeon). Piosenki z autorskiego spektaklu-recitalu Tadeusza Zięby, zrodzonego z fascynacji twórczością wybitnego francuskiego pieśniarza i aktora filmowego. Muzyczna opowieść o początkach drogi twórczej Yvesa Montanda, na którą złożą się najsłynniejsze piosenki z jego repertuaru, przenosi nas w fascynujący świat dźwięków i obrazów młodości artysty, który z ubogich przedmieść Marsylii trafił do sal koncertowych Paryża i na największe estrady świata.

19.30 – 20.30 zwiedzanie budynku Teatru z przewodnikiem

20.30 – 21.00 Duża Scena  – Szalona noc w teatrze  
Post-Makbet – żart sceniczny (sztuka napisana specjalnie z okazji Krakowskiej Nocy Teatrów przez Annę Burzyńską). Żartobliwa satyra na współczesne adaptacje sceniczne sztuk klasycznych. Młody reżyser z pomysłami pragnie wystawić Makbeta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – oczywiście w modnym stylu postmodernistycznym. Towarzyszy mu równie nawiedzona ekipa złożona z dramaturga, który odkrywa w Szekspirowskim tekście nowe, nieoczekiwane znaczenia, scenografa, który najchętniej zmieniłby przestrzeń zabytkowego Teatru w coś w rodzaju postindustrialnej fabryki mieniącej się laserowymi światłami, kompozytora, pragnącego wprowadzić do inscenizacji muzykę hatecorową itp. Spotkanie z aktorami na próbie prowadzi jednak do nieprzewidzianych zdarzeń. Zespół pragnąłby bowiem inscenizacji tradycyjnej i dochowania wierności oryginałowi. Starcie dwóch opcji przynosi zabawne sytuacje i konflikty, a próba Makbeta zamienia się w kompletny chaos o zaskakującym finale.

21.30 – 22.30 Scena w Bramie – Niemy Szekspir w teatrze
Projekcja  pierwszych w historii kina ekranizacji sztuk szekspirowskich z muzyką na żywo. Muzykę na żywo gra Tomasz Hernik – elektronika, akordeon, puzon, duduk. Czyta Błażej Wójcik – aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

20.30 – 21.00 Duża Scena – Szalona noc w teatrze
Post-Makbet – żart sceniczny (sztuka napisana specjalnie z okazji Krakowskiej Nocy Teatrów przez Annę Burzyńską).

22.30 – 23.30 Foyer Teatru -  Pierwsza noc w teatrze
Nocny Krakowski Salon Poezji
Wyjątkowa okazja posłuchania słynnych, rzadko publikowanych, śmiałych fragmentów poetyckich ze zbioru Sztuka obłapiania: utworów erotycznych autorstwa wybitnych polskich poetów i dramaturgów w znakomitych interpretacjach aktorskich.

00.00 – 01.00 Upiorna noc w teatrze
Zwiedzanie Teatru z niespodziankami dla gości specjalnych

0.00 – 2.00 Scena Miniatura – Przedpremierowa noc w teatrze
Specjalny pokaz przedpremierowy spektaklu Orkiestra Titanic Christo Bojczewa  w reż. Andrzeja Domalika
Opuszczona stacyjka kolejowa, a na niej czworo życiowych rozbitków, którzy topią smutki w alkoholu i czekają. Czekają na pociąg, którym odjadą gdzieś daleko, do lepszej przyszłości. Ale żaden z przejeżdżających ekspresów nie zatrzymuje się w tym dziwnym, zapomnianym przez wszystkich miejscu. Pewnego dnia jednak na stacji pojawia się tajemniczy iluzjonista – Harry – za sprawą którego bohaterowie zostają wciągnięci w splot niezrozumiałych i coraz bardziej niesamowitych zdarzeń. Orkiestra Titanic to przesiąknięta humorem i groteską opowieść o tęsknocie za innym, lepszym życiem, które – podobnie jak u Czechowa – znika w nieokreśloności marzeń.

Teatrze im. Juliusza Słowackiego
Kraków

Dodaj komentarz