IV Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada

Od 13 do 15 czerwca 2008 r. w Warszawie potrwa IV Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada. W nadwiślańskim plenerze Cypla Czerniakowskiego, wśród zieleni, z widokiem na rzekę, powstanie miasteczko festiwalowe, a w nim: scena plenerowa, sceny muzyczne w namiotach, teatry plenerowe i instalacje przestrzenne.

Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie artystyczne, którego celem jest stworzenie jednego z największych, nadrzecznych wydarzeń artystycznych w Europie.

Osią Festiwalu Sztuki Otwartej Wisłostrada jest Wisła. Festiwal jest symbolicznym, kulturowym łącznikiem krajów, regionów i miast. Wisłostrada to inicjatywa będąca wyrazem dążeń do kulturalnego ożywienia Wisły, największej nieuregulowanej rzeki Europy oraz terenów nadwiślańskich w Warszawie. Większość programu festiwalu odbędzie się na nabrzeżu Wisły, w ten sposób podkreślona zostanie rola rzeki na kulturalnej mapie Polski, jakoszlaku komunikacyjnego oraz jako oryginalnej drogi upowszechniania kultury.

Program festiwalu obejmie teatr plenerowy, sztuki performatywne, taniec współczesny, happeningi, film, muzykę, multimedia. W otwartej przestrzeni nadwiślańskiej powstaną instalacje przestrzenne i świetlne oraz graffiti tematycznie związane z Wisłą oraz Syreną, symbolem festiwalu. Program Festiwalu obejmie również otwarte warsztaty artystyczne w nadwiślańskim plenerze. W zabudowę miasteczka festiwalowego wejdą także stoiska organizacji ekologicznych, punkt zbiórki zużytych baterii, sieć punktów kuchni artystycznej.

Program festiwalu obejmuje czołówkę artystów współczesnej sceny europejskiej. Będzie to fuzja gatunków od pozytywnych brzmień reggae, ragga, poprzez klimaty etniczne i ambientowe, do jasu, wirtuozerii jazzowej i eksperymentów elektronicznych.

Festiwal koncentruje się na produkcjach polskich i zagranicznych teatrów plenerowych. Spektakle zostaną zaprezentowane w nadwiślańskim plenerze. Program filmowy festiwalu obejmie nocne projekcje kina niezależnego. Nadwiślański plener ulegnie tymczasowej metamorfozie za sprawą możliwości, jakie stwarzają nowe technologie w sztuce /projekcje video, niekonwencjonalne projekcje slajdów oraz interaktywne rozwiązania w sztuce wizualnej i dźwiękowej, wykorzystane do wizualno-dźwiękowej aranżacji krajobrazu/performance i działania parateatralne.

Tematem przewodnim festiwalu, o integracyjnym i międzykulturowym charakterze, jest rzeka oraz Syrena – znak festiwalu. Wizerunek Syreny jest symbolem obecnym w wielu miastach europejskich – Warszawie, Kopenhadze, Wilnie, Petersburgu, Spatses (Grecja), Helsinkach, Bolonii, Paryżu i Icknick (Turcja). Będzie on inspiracją dla działań plastycznych (graffiti, instalacje przestrzenne) i parateatralnych związanych z projektem.

Warszawa – nabrzeże Wisły, Cypel Czerniakowski, Harcerski Ośrodek Specjalności ul. Zaruskiego 6; siedziba Stowarzyszenia Artystycznego Makata ul. Folwarczna 3.

Dodaj komentarz