Twarze – furtki. Fotografie Ryszarda Kapuścińskiego

20 maja o godz. 17.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotografii wykonanych przez Ryszarda Kapuścińskiego, na której zaprezentowane zostaną dwa cykle Furtki i Twarze Afryki. Gościem specjalnym wernisażu będzie Alicja Kapuścińska.

Pierwszy cykl fotografii Furtki powstawał podczas porannych spacerów pisarza z domu przy ulicy Prokuratorskiej, gdzie mieszkał od lat 90., w okolice ogródków działkowych przy Polach Mokotowskich, gdzie stały kiedyś domki fińskie. W jednym z nich Kapuściński mieszkał w latach powojennych. Fotografie różnorakich furtek działkowych Kapuściński zaprezentował w listopadzie 1996 r. podczas Wernisażu jednego wieczoru w atelier fotografii reklamowej Woody’ego Ochnio i Chrisa Niedenthala Magic media przy ul. Noakowskiego w Warszawie. Tamten pokaz trwał tylko cztery godziny. Dzięki przygotowywanej wystawie cykl 15 fotografii, o których krążyły legendy, zostanie po raz pierwszy udostępniony szerokiej publiczności.

Żyjemy otoczeni niezwykłym bogactwem form plastycznych, które unikają naszej uwadze
– mówił Kapuściński w 1996 r. – Mijamy w pośpiechu to, co ciekawe. W natłoku informacji pogubiły się skale wartości. Brak latarni morskich, punktów stałych. Ludzie biją się, krzyczą, giną, drapią ziemię, codziennie to oglądamy. Wyobraźnia popada w paraliż. By ją ożywić, potrzebny jest moment ciszy. Wtedy być może uda się odnaleźć to, czego nie umieliśmy dotąd zauważyć. Wystarczy jedno uważne spojrzenie na rząd nijakich, brzydkich furtek, a staną się niezwykłe.

Cyklowi Furtki towarzyszyć będzie 30 fotografii z cyklu Twarze Afryki. Jak uważa kurator wystawy Izabela Wojciechowska tylko pozornie tych dwóch serii zdjęć nic nie łączy poza osobą ich autora. Kosmos prostokątów furtek wyjętych wprost z ogródków działkowych, wykonanych z czego popadnie, raptem otwiera przed nami tajemniczy świat rozumiany w sposób uniwersalny, którego próg oglądający musi sam przekroczyć. To jak z patrzeniem w twarz człowieka, w jego oczy i wkraczaniem w jego duszę.

Biblioteka Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz