• 2008-05-15

Piramidalnie, czyli tramelphaldkem

16 maja 2008 r. o godz. 17.00 w Galerii Szyperska w Poznaniu zostanie otwarta wystawa Jerzego Olka zatytułowana Piramidalnie, czyli tramelphaldkem (Talbotowi, Riemannowi, Archimedesowi, Moholemu, Eisaiowi, Leonardo, Pozzo, Hintonowi, Albersowi, Lisickiemu, Derridzie, Koffce, Euklidesowi, Mandelbrotowi).

Przedmowę do wystawy wygłoszą Andrzej Maciej Łubowski oraz Jan Berdyszak, Michał Jakubowicz, Krzysztof Siatka i Stefan Wojnecki.

Jerzy Olek (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Olek (źródło: materiały prasowe)

Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną filmy video Jerzego Olka Bezwymiar iluzji, Kub oraz Dekon.  Dodatkowym punktem programu będzie promocja nowej książki artysty, zatytułowanej Umożliwianie niemożliwemu, którą poprowadzi Piotr Wołyński.

Najnowsze prace Jerzego Olka – piramidalne dzieła dedykowane artystom, filozofom, fizykom i matematykom można uznać za artystyczny hołd wobec doniosłego wpływu wywartego przez czternastu bohaterów.

Z tego, co za mną i z tego, co jeszcze we mnie pozostało, staram się składać rozmaite składnie; z obrazowych, często obcych sobie cząstek tworzyć nowe esencje. Tak doszedłem do trójkątów, przekrojów piramid, które pieczołowicie konstruuję z zapisanych na kartonikach qualiów, z wykreowanych w ich obrębie wyimaginowanych perceptów, które jako impulsy dla wyobraźni tworzą wizualny tekst, impresyjnie możliwy do rozszyfrowania; nigdy niedający odczytać się w całości. Tekst przyjazny wszelkim analizom, podatny na interpretacje, lecz nie do końca jasny, zagęszczający się przy każdej próbie jego logicznego rozplątania.
Jedną z możliwych sytuacji dałoby się opisać jako tramelphaldkem, choć powinno być TRAMELPHALDKEM, czy raczej T-R-A-M-E-L-P-H-A-L-D-K-E-M. To multi-hommage dedykowany Talbotowi, Riemannowi, Archimedesowi, Mandelbrotowi, Eisaiowi, Leonardo, Pozzo, Hintonowi, Albersowi, Lisickiemu, Derridzie, Koffce, Euklidesowi i Moholemu. Mogłoby też być phalmatrelkmed lub dowolnie inaczej.
Z takich to odniesień składa się moja świadomość, poddawana również wielu innym presjom. Tak oto wikła się i z uwikłań po swojemu uwalnia. Tak wielorako zależy, by z zależności wydobywać się na własny sposób. Tak…
Jerzy Olek

Artysta zdobył uznanie jako artysta działający na pograniczu sztuk wizualnych, filozofii i nauk ścisłych, a także krytyk sztuki i teoretyk oraz animator ruchu artystycznego. W 1977 roku stworzył ruch artystyczny i Galerię Foto-Medium-Art. Obecnie jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku oraz Politechniki Wrocławskiej. W twórczości Jerzego Olka dostrzec można fascynacje kulturą Dalekiego Wschodu, które łączy z duchem europejskiej awangardy artystycznej, wyrastającej z myśli konstruktywistycznej. W swoich pracach posługuje się estetyką wyrafinowanej geometrii i sztuki optycznej, które wpisują go w szeroki kontekst dyskursu postmodernistycznego.

Ekspozycję będzie można oglądać od 16 maja do 30 czerwca 2008 roku w godzinach 13.00 – 17.00 lub po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym z Galerią Szyperska.

Galeria Szyperska, Poznań, ul. Szyperska 2, II p., tel. (061) 852 70 18

Dodaj komentarz