• 2008-05-15

Obrazy i dokumenty Andrzeja Urbanowicza

Do 30 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Gliwicach można oglądać prace Andrzeja Urbanowicza. Wystawa Obrazy i dokumenty organizowana jest z okazji 70-tych urodzin Andrzeja Urbanowicza, jednego z najbardziej wybitnych śląskich artystów.

Plakat (źródło: materiały prasowe)

Plakat (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie prezentowane będą  obrazy z cyklu Struktury symboliczne i Ryby oraz dokumenty z działań happeningowych, pokazów misteryjnych, translatorskich oraz wydawniczych. Artysta zainicjował powstanie Galerii Śląskiej, zorganizował cykl corocznych ogólnopolskich sympozjów Katowickie Spotkania Twórców i Teoretyków Sztuki. Debiutował na wystawie Konfrontacje 63 w Galerii Krzywe Koło w Warszawie w 1963 roku. Wraz z Urszulą Broll, Antonim Halorem, Zygmuntem Stuchlikiem i Henrykiem Wańkiem zakłada grupę artystyczną ONEIRON zwaną inaczej Ligą Spostrzeżeń Duchowych. W latach 90-tych zakłada Teatr Oneiron 2 i Oneiron 3.

Andrzej Urbanowicz (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Urbanowicz (źródło: materiały prasowe)

Podczas gdy większość współczesnych artystów stara się przybliżyć sztukę życiu, ułatwić jej odbiór i pozbawić ją tajemnej otoczki, śląski malarz Andrzej Urbanowicz brnie coraz bardziej w mistyczne uniesienia, traktując swoją twórczość jako swego rodzaju duchową podróż. Ścieżki jego poszukiwań prowadziły już przez buddyzm, zen, okultyzm, modyfikowanie świadomości za pomocą halucynogenów, alchemię, starożytną filozofię, psychologię jungowską czy też europejskie wierzenia przedchrześcijańskie.

Twórczość Andrzeja Urbanowicza to jednak nie tylko malarstwo – to także działania z pogranicza performance, teatru i ceremoniału. Powołał do życia Ligę Spostrzeżeń Duchowych, urządzał pokazy-misteria dla grupy wtajemniczonych przyjaciół, stworzył Teatr Oneiron, posługujący się poetyką rytualnej anarchii, zacierający różnice między ceremoniałem a wydarzeniem mistycznym, pomiędzy erotyką a kosmiczną wzniosłością. Razem ze swoim przyjacielem Henrykiem Wańkiem organizował prowokujące happeningi, zachęcające publiczność do poddania się scenicznemu ognisku dżumy i zbawczego niepokoju.

Cała jego twórczość przeszyta jest świadomością ludzkiego seksualizmu, który zwodzi umysł na meandry fetyszyzmu i autodestrukcji. Sztuka według Urbanowicza to igranie z ogniem. Przyjął postawę wędrowca, który wystawia swoje ciało i duszę na pokusy, po to, by dotrzeć do granic ludzkiego poznania. To artysta, o którego walczą potężne siły Dobra i Zła. Niecodzienny esteta, charyzmatyk i ekscentryk – z pewnością jedna z najniezwyklejszych postaci współczesnej sztuki polskiej.

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
Gliwice

Dodaj komentarz