• 2008-05-14

Zmarł Robert Rauschenberg

12 maja 2008 r. w wieku 83 lat zmarł amerykański artysta Robert Rauschenberg. Artysta zasłynął w latach 50 przejściem z ekspresjonizmu abstrakcyjnego do sztuki pop artu.

Fot. Robert Rauschenberg, Canyon, 1959 (źródło: materiały prasowe)

Fot. Robert Rauschenberg, Canyon, 1959 (źródło: materiały prasowe)

Rauschenberg jest przede wszystkim znany z projektu Combines z 1950s, w którym wykorzystał nietradycyjne materiały oraz przedmioty w różnych kombinacjach. Combines było malowane oraz rzeźbione zarazem. Rauschenberg w swoich pracach wykorzystywał fotografię printmaking, papermaking oraz sztukę performance.

Rauschenberg miał tendencję do zbierania interesujących go śmieci na ulicach Nowego Yorku, które później zabierał do swojego studia by wykorzystać je następnie w swoich pracach.

Zawsze twierdził, że chciał czegoś innego niż to co mógłby zrobić sam. Chciałem wykorzystać zaskoczenie oraz wspaniałość w wynajdowaniu niespodzianek. Jeśli na początku nie była to niespodzianka to była nią później. Zatem przedmiot sam w sobie został zmieniony poprzez kontakt i co więcej stawał się nowym przedmiotem.

W 1953, Rauschenberg wstrząsną światem sztuki poprzez zmazanie rysunku Kooninga. Rauschenberg był pierwszym amerykańskim artystą, który wygrał Grand Prize na Veneckim Biennale w 1964 (wcześniej Mark Tobey oraz James Whistler zdobyli nagrodę w kategorii malarstwa). Od tego czasu mógł cieszyć się większą niezależnością i mniejszym wparciem ze stron instytucji. Rauschenberg żył oraz pracował w Nowym Jorku oraz na Florydzie, zmarł 12 maja 2008r.

Dodaj komentarz