• 2008-05-13

Pokaz filmów Wilhelma Sasnala

18 czerwca 2008 r., o godz. 19.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się pokaz filmów Wilhelma Sasnala. Prezentacja filmów Wilhelma Sasnala w Kinie Pod Baranami to druga z serii pokazów realizowany przez Fundację No Local w ramach projektu ART IN CIEMNA. Seans będzie okazją, umożliwiającą widzom zapoznanie się z filmowymi projektami Wilhelma Sasnala z różnych okresów jego działalności.

Fot. Patrycja Musiał: Wilhelm Sansal (źródło: materiały prasowe)

Fot. Patrycja Musiał: Wilhelm Sansal (źródło: materiały prasowe)

Filmy Sasnala są ważną częścią jego działalności artystycznej, twórca traktuje projekty filmowe równie poważnie jak swoje malarstwo. Można zobaczyć je w galeriach i muzeach wraz z jego obrazami jako integralną część ekspozycji, tak jak w Zachęcie (Lata Walki), czasami same budują całą wystawę jak w przypadku pokazu Muzeum Stedelijk w Amsterdamie związanego z przyznaniem Sasnalowi najważniejszej europejskiej nagrody artystycznej – imienia Vincenta van Gogha, artysta wyświetla też swoje filmy na festiwalach min: w zeszłym roku w Mysłowicach na Off Festiwal, a miesiąc temu na The GI Festiwal w Glasgow. Artysta określając swoje projekty filmowe mówi, że umiejscowić je można gdzieś między filmem artystycznym i teledyskiem.

Sasnal od lat nie rozstaje się z kamerą filmową, w efekcie powstaje na taśmie ruchomy zapis rzeczywistości widzianej z bardzo osobistej perspektywy. Otaczający świat, muzyka, bliscy ludzie, podróże – prywatne doświadczenia zostają przefiltrowane przez wyobraźnię twórcy i utrwalone na taśmie 16mm.

Kliszę zapełnia wizualna materia, zbudowana z wrażeń, ulotnych obrazów, radykalnych eksperymentów, wspomnień i fragmentów narracji, które prowokują widza do szukania historii i budowania własnych interpretacji.

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz