• 2008-05-13

Ale zabawki w Muzeum Narodowym

Od 1 czerwca 2008 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę Ale zabawki. Lale, klocki, samochodziki, misie, gry karciane i planszowe. Miękkie przytulanki i skomplikowane konstrukcje kolejek na szynach. Zabawki po prostu są, zawsze były. Towarzyszą człowiekowi od pierwszych miesięcy życia. Ich formy, kształty, kolory, zawarta w nich myśl kształtują nasz gust na całe życie. Powinny być naszą pierwszą drogą do sztuki.

Wystawa Ale  zabawki nie jest prezentacją zwykłych zabawek, lecz pokazem polskich zabawek autorskich – dawnych i współczesnych – które są jednocześnie przedmiotami projektu artystycznego i obiektami sztuki. Znajdujący się w zbiorach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie bardzo ciekawy zespół zabawek z lat 1948 – 1949 pokazany jest w towarzystwie zabawek nowych, które wyróżnia uroda i swoisty tradycjonalizm wynikający z zastosowania klasycznych technologii i naturalnych materiałów. Obok drewnianych zwierzątek Jana Kurzątkowskiego są szmaciane pluszaki współczesnej firmy Kalimba, pacynki Moniki Piwowarskiej – prawie sześćdziesięcioletnie – spotykają się ze współczesnymi autorstwa Hanny Kośmickiej, a drewniane zabawki  Kenara czy Hasiora można porównać z tymi, które wytwarza dziś firma Bajo.

Muzeum Narodowe w Warszawie po raz pierwszy w swej prawie 150 letniej historii organizuje wystawę adresowaną  przede wszystkim do dzieci, dedykując ją też tym nieco starszym, wierząc, że czerpać będą przyjemność z widocznej i ukrytej postaci prezentowanych zabawek.

Wystawa zabawek stała się pretekstem do zaplanowania programu, który  daleko wykracza poza obejrzenie ekspozycji zabawek, angażuje wszystkie zmysły, wzbudza emocje i nikogo nie pozostawia obojętnym. Do współpracy zaprosiliśmy muzyków, aktorów, zawodowych opowiadaczy baśni.

Program weekendowy początek zawsze o godz. 12.00

7 czerwca – Człowiek Orkiestra Perki Band – Jarosław Gmitrzuk wykorzystuje ponad 30 instrumentów i niecodziennych przedmiotów by bawić i rozśmieszać widzów w każdym wieku. Dodatkową atrakcją będzie budowanie swojego instrumentu z najprostszych surowców i wspólne muzykowanie.
8 czerwca – Zabawy poprowadzą członkowie stowarzyszenia na rzecz kultury tradycyjnej Dom Tańca. Towarzyszyć im będzie śpiew, muzyka na żywo, wykonana na tradycyjnych wiejskich instrumentach – cymbałach, skrzypcach, harmonii trzyrzędowej, barabanie.
14 czerwca – Gry planszowe i inne. Zabawy i gry animowane będą przez współczesne firmy zabawkarskie jak Kalimba czy Granna a  konkursy poprowadzą pracownicy Ośrodka Oświatowego.
15 czerwca – Niedzielne opowieści. Zadziwiać i bawić nas będzie Grupa Studia O, która od siedmiu lat pięknie opowiada baśnie i bajki, mity i eposy. Wysłuchane opowieści zainspirują wielu do stworzenia plastycznej wersji wysłuchanych historii. Zajęcia rysunkowe poprowadzą pracownicy Ośrodka Oświatowego.
21 czerwca – Teatr lalkowy. Zajęcia, w czasie których spróbujemy zrobić własną lalkę – pacynkę animować będzie Hanna Kośmicka.
22 czerwca – Pantomima. Wystąpi Teatr AKT, który odwołuje się do tradycji wędrownych komediantów, teatru jarmarcznego, cyrku, Profesjonalni mimowie oprócz kunsztu aktorskiego prezentują też ogromne umiejętności akrobatyczne. Aktorzy nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, którzy często współtworzą spektakl.

Dodaj komentarz