• 2008-05-12

Wild Wonders of Europe

W przeddzień Dnia Europy (8 maja) wystartował projekt zatytułowany Wild Wonders of Europe, stworzony i z wielkim rozmachem realizowany przez szwedzkiego fotografa Staffana Widstrand oraz jego przyjaciół z różnych części Europy.

Florian Möllers / www.wild-wonders.com

Florian Möllers / www.wild-wonders.com

W ramach projektu w ciągu 14 miesięcy 55 wybitnych fotografów przyrody będzie poznawać i uwieczniać bogactwo natury, ale nie ich rodzimych stron, lecz innych zakątków kontynentu. Ich celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę.

Choć namacalnymi efektami projektu mają być fotografie, wyjątkowy album fotograficzny i film, nie one są najważniejszym celem przedsięwzięcia. To są jedynie środki, które mają nam pomóc zrozumieć, jakie jest nasze miejsce na Ziemi i jak silny jest nasz związek z nią, ale także jak wiele łączy mieszkańców Europy.

Staffan Widstrand / www.wild-wonders.com

Staffan Widstrand / www.wild-wonders.com

Autorzy projektu pragną poruszyć emocje 700 milionów współmieszkańców Europy i pomóc im na nowo połączyć się z naturalnym środowiskiem. Cieszy ich powrót wielu europejskich gatunków oraz projekt ochrony przyrody: Natura 2000, niestety wciąż mało znany w Polsce. Starają się uczulić na poważne wyzwania bioróżnorodności w Europie.

Organizatorzy zachęcają, by przyłączyć się do projektu, zaprenumerować biuletyn, włączyć się do dyskusji, zapoznać z sylwetkami fotografów uczestniczących w projekcie.

 

Do udziału w nim zaproszono między innymi Grzegorza Leśniewskiego, Fotografa Roku 2005 Związku Polskich Fotografów Przyrody. Już wkrótce Grzegorz wyruszy, by poznawać i uwieczniać przyrodę Austrii. Z kolei polską przyrodę fotografować będzie Stefano Unterthiner z Włoch oraz Ingo Arndt z Niemiec.

 

Dodaj komentarz