• 2008-05-12

Cuarteto Casals

14 maja 2008 r. o godz. 19.00 jeden z najlepszych obecnie kwartetów smyczkowych – według opinii przeważającej części światowej krytyki muzycznej -  kwartet Casals – uświęci swą obecnością i koncertem w Filharmonii Narodowej, inaugurację nowej siedziby Instytutu Cervantesa w Warszawie. 16 maja kwartet wystąpi również na tegorocznym międzynarodowym festiwalu Muzyka w dawnym Krakowie.

Cuarteto Casals (źródło: materiały prasowe)

Cuarteto Casals (źródło: materiały prasowe)

Od czasu swojego założenia w Escuela Reina Sofía w Madrycie w 1997 roku, w katedrze Antonello Farulliego, Cuarteto Casals bardzo szybko zdobył uznanie jako jeden z najbardziej wyróżniających się kwartetów europejskich. Zdobył uznanie krytyki i otrzymał ważne nagrody międzynarodowe, takie jak Pierwsze Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Londynie (2000) i Pierwsze Miejsce w Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu (2002). Ostatnio został uhonorowany Nagrodą Miasta Barcelony (Premio Ciutat de Barcelona, 2005) w kategorii muzyka, oraz Państwową Nagrodą Muzyczną (Premio Nacional de Música, 2006) za interpretację. Cuarteto Casals wystąpił dla Ich Wysokości Króla i Królowej Hiszpanii, towarzysząc im podczas ich wizyty w Luksemburgu.

Wśród dotychczasowych występów kwartetu są koncerty w londyńskiej Wigmore Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Konzerthaus i Philarmonie w Berlinie, Konzerthaus i Musikvereind w Wiedniu, Philarmonie w Kolonii, a także w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, jak również trasy koncertowe po Europie, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Kwartet odnosił również sukcesy na najbardziej prestiżowych festiwalach, jak Salzburger Festspiele, Schubertiade Schwarzenberg, Lucerna, Bantry, Schleswig-Holstein, Kuhmo, Ciudad de Londres i Santa Fe. Kwartet został zaproszony na galę reinauguracji Museu Pau Casals w Vendrell, a ostatnio wystąpił na inauguracji Sala Gayarre teatru Teatro Real.

Kwartet wykonywał również utwory takich kompozytorów, jak James Macmillan, Jesús Rueda, David del Puerto, Christian Lauba i György Kurtág. Koncerty kwartetu były często transmitowane przez hiszpańskie Radio Nacional, BBC, włoskie RAI, niemieckie WDR, SWR i NDR, Radio France, amerykańskie NPR, a także przez różne telewizje hiszpańskie i niemieckie.

Cuarteto Casals
Vera Martínez-Menher, skrzypce
Abel Tomàs, skrzypce
Jonathan Brown, altówka
Arnau Tomàs, wiolonczela

Filharmonia Narodowa (Sala Kameralna)
ul. Jasna 5
Warszawa

Fundacja Judaica
ul. Meiselsa 17
Kraków

Dodaj komentarz